Akciğer Kanseri Belirtileri ve Nedenleri

Akciğer Kanseri Belirtileri ve Nedenleri

Semptomlar, bir kişinin erkek veya kadın olmasına, sigara içip içmemesine ve hatta yaşa göre farklılık gösterebilir. Bu hastalığa herkes yakalanabilir. Ve tarama herkese yapılmadığından, akciğer kanseri semptomlarının farkındalığı, hastalığı mümkün olduğunca erken tespit etmek için önemlidir.

Yaygın olan birkaç akciğer kanseri belirtisi vardır, ancak bunlar hemen göze çarpmayabilir ve kolayca başka bir şeye atfedilebilir.

Göz ardı etmemeniz gereken belirtiler şunlardır:

  • Geçmeyen bir öksürük
  • Aktivite ile nefes darlığı
  • Tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonları (örneğin bronşit , pnömoni )
  • Kan tükürme
  • Omuz, kol, göğüs veya sırt ağrısı
  • Açıklanamayan kilo kaybı

İnatçı öksürük akciğer kanserinin en yaygın belirtisidir ve teşhis sırasında insanların yaklaşık% 50 bulunur.  Öksürük kuru veya ıslak, sık veya seyrek olabilir ve günün herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir.

Birçok insan, kış aylarında alerji veya kuru hava gibi başka bir şeye atfederek kalıcı bir öksürüğü reddeder. Sigara içenler, sigara içenlerin öksürüğü olduğunu düşünebilir. Ancak birkaç haftadan uzun süren öksürük daha ciddi bir şeyin işareti olabilir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası

Aktivite ile Nefes Darlığı

Akciğer kanserinin bir diğer yaygın erken belirtisi sadece aktivite ile ortaya çıkan nefes darlığıdır. Bu kolayca gözden kaçabilir ve yaşlanmak, hareketsiz olmak veya fazla kilolu olmak suçlanabilir.

Bu yürüyüşe çıkmakta tereddüt ettiğinizi fark ederseniz, cinsel aktiviteyle boğulursanız veya nefes almayı zorlaştırdığı için doktora danışabilirsiniz.

Tekrarlanan Enfeksiyonlar

Tekrarlayan bronşit veya pnömoni atakları için tedavi edildikten sonra birinin akciğer kanseri olduğunu keşfetmesi yaygındır.  Bir tümör hava yolunun yakınında bulunuyorsa, onu tıkayabilir, bu da bu enfeksiyonları daha olası hale getirir.

Tekrarlayan göğüs enfeksiyonlarınız varsa, göğüs BT taraması olarak da bilinen göğüs bilgisayarlı tomografi hakkında doktorla görüşün.  

Kan Tükürme

Kan tükürmek akciğer kanserinin yaygın bir belirtisidir. Akciğer kanseri hastalarının yaklaşık beşte birinde, bazen ilk semptom olarak ortaya çıkar.  Kan tükürmek, kulağa kaçırılması zor bir şey gibi gelse de, birçok insan bir doku üzerinde yalnızca az miktarda kanlı balgam fark edebilir.

Akciğerlerin üst kısımlarında meydana gelen tümörler, koldan serçe parmağa doğru yayılabilen omuzda ağrıya neden olabilir.

14 Kasım 2021
37 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al