Düzenli Araç Bakımının Önemi Nedir?

Düzenli Araç Bakımının Önemi Nedir?

Bir araç için planlı bakıma ayak uydurmak söz konusu olduğunda, çoğu sürücü yalnızca motor yağı, şanzıman sıvısını değiştirmek ve aracın lastiklerini döndürmek gibi önerilen hizmetlerin farkındadır. Yolda çok sayıda eski araç olduğundan, bakım her zamankinden daha fazla tavsiye edilmektedir. Aşağıda bahsedeceğimiz hususlar ise araç bakımının önemini orta ortaya koyacaktır.

Araç Motoru

Motor, araca güç sağladığı ve çalışmasına izin verdiği için araçtaki en önemli bileşenlerden biridir. Bir araç için en uygun yaşam döngüsünü sağlamak için tüm planlı bakımlara devam edilmesi önerilir.

Yağın Değiştirilmesi

Bir aracın motor yağının değiştirilmesi, ortalama bir tüketicinin bildiği en yaygın programlı motor bakım işlemlerinden biridir. Yağ kirlendiğinde, motorun iç bileşenlerine zarar verme riski çok büyüktür. Bu nedenle, eski yağın aracın motorundan temizlenmesi gerekir.

Motor Filtrelerini Değiştirme

Doğrudan motorla ilgili filtreler, motorun hayati bir otomobil bileşeni olmasına rağmen, araçlarda genellikle göz ardı edilir. Motorda periyodik olarak değiştirilmesi gereken üç ana filtre bulunur.

İlginizi Çekebilir: Ankara Trafik Sigortası Teklifi Al

1.Yağ filtresi: Bir aracın yağ filtresini değiştirmek için önerilen tam kilometre konusunda tartışma hala devam ederken, değiştirmenin önemli bir parçası olduğu inkar edilemez. Çoğu yağ üreticisi, bir aracın yağ filtresinin her 3.000 km bir değiştirilmesini önerir. Ancak, bağımsız mekanikler bunun gereksiz olduğunu belirtir.  Önerilen ortalama kilometre, 10 km’ye  yakındır.  

2.Hava filtresi: Önerilen değiştirme değişkeni hesaplanırken bir aracın markası ve modeli dikkate alındığından, hava filtresinin tam değiştirme süresinin belirlenmesi biraz daha zordur. Bazı araçlarda 45 bin bazılarında ise her 30 binde bir hava filtresinin değiştirilmesi gerektiği söylenebilir.

3.Yakıt filtresi: Yakıt filtresi, genellikle standart bakım gerektiren parçalardan biridir. Yakıt deposunun yakınında bulunan filtre, yakıtı bir aracın motoruna göndermeden önce benzindeki her türlü pisliği yakalar. Pek çok araca yakıt enjeksiyon sistemlerinin dahil edilmesi, yakıt filtresinin genel yükünü ortadan kaldırsa da, yakıt pompasına zarar gelmesini önlemek için bunların periyodik olarak değiştirilmesi tavsiye edilmektedir.  

Kayışların Değiştirilmesi

Motordaki önemli bileşenler arasında kayışlarda vardır. Kayış bir aracın çalışmasının işlevselliğinin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu kayışlara düzenli olarak bakım yapılmazsa, araç motorun iç kısımlarına zarar verme riski taşır.  

18 Nisan 2021
10 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al