Vajinismusun Belirtileri Nelerdir?

Vajinismusun Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus her yaştaki kadını etkileyebilir. Geçici bir rahatsızlık olabilir veya ömür boyu sürebilir. Ancak basit egzersizler, bazı tavsiyeler uygulanarak tedavi edilebilir. Gelecekte vajinal kasları penetrasyonu destekleyecek kadar esnek hale getirmek için kullanılırlar.

Vajinismus, sorunlu çocukluk, cinsel istismar gibi duygusal tetikleyicilerden veya idrar enfeksiyonu, ameliyat, doğum veya menopoz gibi diğer faktörlerden kaynaklanabilir. Genel olarak vajinismus, yaşamı tehdit eden bir hastalık değil, kadınların vajinal penetrasyon sırasında ağrı hissettiği bir durumdur.

Vajinismusun Belirtileri

Vajinismus semptomlarının tanımlanması ve tedavisi oldukça kolaydır. Doktorlar bir hastada vajinismustan şüphelendiklerinde, doğrulama için pelvik muayene yaparlar ve buna göre tedavi sağlarlar. Aşağıda vajinismusun yaygın olarak tanımlanmış bazı semptomları verilmiştir:

İstemsiz spazmlar: Kadınlar, cinsel ilişki sırasında partnerleri nüfuz etmeye çalıştıklarında vajinal kasların istemsizce kasılması yaşarlar. Bu, hastalar seksten zevk alamadıkları için cinsel yaşamlarını etkileyebilir. Bazen, ilişki sırasında ağrı dayanılmazsa, disparoni de olabilir. Bu tür hastalar için tıbbi yardım gereklidir.

Batma Hissi

Bazen kadınlar ya cinsel ilişki sırasında yanma, yırtılma veya batma hissi yaşarlar.

Jinekolojik Muayenelerde Ağrı

Vajinal muayene, spekulum takılması gibi jinekolojik muayene sırasında aşırı ağrı yaşayan kadınlar.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası

Solunum Sorunları

Bir kadın cinsel ilişki sırasında düzgün nefes alamadığında veya nefes almayı durdurduğunda, vajinismustan muzdarip olabilir ve acil tıbbi bakıma ihtiyaç duyabilir.

Alt Vücutta Spazmlar

Kadınların cinsel ilişki sırasında vücudun alt kısmında bel, bacak vb. Kas spazmları olduğunda doktorlar bunu vajinismustan sorumlu tutabilir.

Tamamlanmamış Evlilik

Seks korkusu ve cinsel ilişki sırasında buna bağlı ağrı nedeniyle kadınlar evliliklerini bitirmekten kaçınırlar ve partnerleriyle seks yapmazlar.

Erkek Partner

Cinsel ilişki sırasında vajinal spazmlar o kadar kötüdür ki erkek partner duvara çarpıyor gibi hisseder.

Vajinal kaslar vücudun diğer kasları kadar esnek olmalıdır. Pek çok kadın cinsellik açısından olumsuz bir ortamda yetiştirildiği için cinsel ilişki korkusu geliştirir. Ayrıca, pek çok kadın adet döneminde tampon ve adet kapları kullanmaya alışkın değildir. Böylece vajina çevresindeki kaslar aniden bir cisim vajinal kanala girmeye çalıştığında gerginleşir ve ağrı olur.

24 Mayıs 2021
215 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al