Dizel Arabanın Çekişi Neden Düşer?

Dizel Arabanın Çekişi Neden Düşer?

Dizel otomobillerin tercih edilme nedeni yakıt tasarrufudur. Dolayısıyla yüksek bir performans sağlanabilmesi için kullandığınız araçtan en üst seviyede verimi almanız gerekiyor. Dizel otomobillerde verim ise aracınızı istediğiniz performansta kullandığınız zaman ortaya çıkacaktır. Ancak bu performansın yükseltilebilmesi içinde elbette kullandığınız aracın yakıt tasarrufu sağlıyor olması gerekiyor. Bir aracın motorunda yaşanılabilecek en ufak bir sıkıntı bile aracın performansını etkileyeceğinden dolayı çekiş gücünde düşmelere neden olacaktır. Bu nedenle de dizel bir araç kullanıyorsanız aracınızın bakımlarını düzenli bir şekilde yapmanız gerekir.

Dizel Araçlarda Çekiş

Dizel otomobillerde çekiş düşmesinin birden fazla nedeni olabilir. En önemli neden aracın bakımlarının düzenli olarak yapılmamış olması iken diğer bir neden de kullanılan yakıtın kalitesizliğinden kaynaklanmaktadır. Bakımsız bir dizel araç daha yüksek sesle çalışır ve bunun içinde ilk olarak bu durum aracın bakım zamanının göstergesi de olabilir.

Otomobilinizin buji ve kablolarını mutlaka düzenli olarak kontrol etmeniz ve değiştirmeniz gereklidir. Çünkü aracın çekişinin düşmesine nedenlerden birisi de bu olabilir. Aracın baskı ve balatasının bitmiş olması da çekiş gücünü etkileyecek olan faktörlerin başında gelir. 

Dizel otomobillerde aracın çekişinin düşmesine nedenlerden biri motorda dolaşan hava akımıdır. Bu akımda kesinti meydana gelmişse bu durumda dizel aracın çekişinde düşmeler meydana gelebilecektir.

Yukarıda saydığımız ve benzer durumlarda aracın çekişinde önemli düşüşler meydana gelebilir. Eğer ki bunların dışında durumlardan dolayı aracınızın çekişinde sorun yaşıyorsanız aşağıdaki önerilerimizi dikkate almanızı da tavsiye ederiz.

Dizel Arabanın Çekişi Nasıl Artırılır?

Dizel aracınızın çekişinde herhangi bir düşüş hissediyorsanız o zaman aracınızın rutin bakımlarını yaptırmanızın zamanı gelmiştir demektir. Lastiklerinizin havasın kontrol ederek işe başlayabilirsiniz. Aracınızda gereksiz yük varsa bunlarında azaltılması tavsiye edilebilir. Hava filtrelerinizi kontrol edebilirsiniz. Filtrelerin tıkalı olması aracın çekiş gücünü düşürmeye neden olacaktır.

Aracınızda özel yazılım varsa bu durumda yazılımın güncellenmesi gerekiyor olabilir. Yeni nesil otomobillerde yazılım önemlidir. Yapılacak olan bir takım değişikliklerle çekiş gücünü artırabilirsiniz.

Dizel otomobiller yakıt performansı konusunda önemli bir avantaj sağlarken düzenli bakım gerektirir. Otomobilinizin ihtiyacınızı yerine getirdiğiniz zaman sorunuz bir kullanım sağlarsınız.

24 Ağustos 2019
1.272 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al