Kansere Bağlı Yorgunluk

Kansere Bağlı Yorgunluk

Halsizlik veya bitkinlik olarak tanımlanan yorgunluk, çoğu insanı kanser tedavisi sırasında etkiler. Kanser yorgunluğu, tedavinin yan etkilerinden veya kanserin kendisinden kaynaklanabilir.

Kanser Yorgunluğunun Nedenleri

Kanser yorgunluğuna birçok faktör neden olabilir ve kanser yorgunluğunuza katkıda bulunan faktörler başkalarınınkilerden tamamen farklı olabilir.

Kanseriniz vücudunuzda yorgunluğa yol açabilecek değişikliklere neden olabilir. Örneğin bazı kanserler, yorgunluğa neden olduğu düşünülen sitokin adı verilen proteinleri salgılar. Bazı kanserler ise vücudunuzun enerji ihtiyacını artırabilir, kaslarınızı zayıflatabilir, belirli organlara zarar verebilir veya vücudunuzun hormonlarını değiştirebilir.

Kanser Tedavisi

Kemoterapi, radyasyon tedavisi, ameliyat, kemik iliği nakli ve immünoterapi yorgunluğa neden olabilir. Kanser tedavisi kanser hücrelerine ek olarak sağlıklı hücrelere de zarar verirse yorgunluk yaşayabilirsiniz. Vücudunuz tedavinin neden olduğu hasarı onarmaya çalışırken yorgunluk meydana gelebilir.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Anemi

Tedaviniz çok fazla sağlıklı kırmızı kan hücresini yok ederse anemi geliştirebilirsiniz. Kanser kemik iliğinize yayılmışsa ve kan hücresi üretimine müdahale ederse veya kan kaybetmenize neden olursa da anemi geliştirebilirsiniz.

Ağrı

Kronik ağrı yaşarsanız, daha az aktif olabilirsiniz, daha az yemek yiyebilir, daha az uyuyabilir ve depresyona girebilirsiniz, bunların hepsi yorgunluğunuzu artırabilir.

Duygular

Kanser tanınız ile ilişkili anksiyete, stres veya depresyon da yorgunluğa neden olabilir.

Uyku Eksikliği

Geceleri daha az uyuyorsanız veya uykunuz sık sık kesintiye uğruyorsa, yorgunluk yaşayabilirsiniz.

Zayıf Beslenme

Verimli çalışabilmek için vücudunuzun sağlıklı beslenmenin sağladığı enerjiye ihtiyacı vardır. Kanseriniz olduğunda, vücudunuzun normalden daha fazla besine ihtiyacı olabilir. Ancak mide bulantısı ve kusma gibi tedavinin yan etkileri yemeyi zorlaştırırsa, yeterli besin almak zor olabilir.

İlaçlar

Ağrı kesiciler gibi bazı ilaçlar yorgunluğa neden olabilir.

Egzersiz Eksikliği

Hareket halinde olmaya alışkınsanız, yavaşlamak sizi yorgun hissetmenize neden olabilir.

Hormonal Değişiklikler

Hormon tedavisi, vücudun hormon seviyelerinde önemli yorgunluğa yol açabilecek değişikliklere neden olan yaygın bir kanser tedavisidir. Hormonal değişiklikler, diğer kanser tedavilerinin yan etkileri olarak da ortaya çıkabilir.

Kanseri olan herkes yorgunluk yaşamaz. Yaşadığınız kanser yorgunluğunun seviyesi değişebilir. Hafif bir enerji eksikliği hissedebilirsiniz veya tamamen bitmiş hissedebilirsiniz.

Kanser yorgunluğunuz dönemsel olarak ortaya çıkabilir ve kısa bir süre devam edebilir veya tedaviyi tamamladıktan sonra birkaç ay sürebilir.

31 Mart 2021
10 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al