Üriner Sistem ve İdrar Tutmama

Üriner Sistem ve İdrar Tutmama

İdrar tutma, birisi mesanesini tamamen boşaltamadığında gerçekleşir. Tüm idrarın üretradan dışarı atılması yerine, bir kısmı mesanede kalır. Üriner retansiyon kısa süreli veya uzun vadeli bir sorun olabilir ve aniden ortaya çıkabilir veya zamanla kötüleşebilir.

İdrar mesanenizde kalırsa, idrar tutamama ve idrar yolu enfeksiyonlarına yol açabilir. Şiddetli vakalarda, idrar böbreklere doğru “geri gelmeye” başlayarak uzun vadeli hasara neden olabilir.

Üriner Sistem Nasıl Çalışır?

Üriner sistem böbrekler, üreterler, mesane ve üretradan oluşur. Böbrekler, atık ürünleri çıkarmak ve idrar üretmek için kanı filtreler. İdrar böbreklerden üreterler yoluyla mesaneye akar. Bir kas halkası idrarı mesanede tutmak için sıkılır ve gerektiğinde gevşer. İdrar yaparken üretra adı verilen başka bir tüpten dışarıya geçer.

İdrar Tutmaya Ne Sebep Olur?

  • Üretra ile ilgili daralma veya tıkanma gibi yapısal sorunlar,
  • Zayıf mesane ve pelvik taban kasları,
  • Mesane ve beyin arasında dolaşan sinir mesajlarıyla ilgili sorunlar,
  • Anestezi dahil bazı ilaçların yan etkileri,
  • Üriner sistem ameliyatı,
  • Bağırsak dışkı ile dolu olduğunda ve mesane ve üretraya baskı yaptığında kabızlık,

Semptomları nasıl tespit edebilirim?

Akut idrar retansiyonu son derece ağrılıdır ve abdominal şişkinliğe neden olur.  Kronik üriner retansiyonda gözle görülür herhangi bir semptom olmayabilir, ancak semptomlar arasında idrar kaçırma ve idrar yolu enfeksiyonları, daha sık idrara çıkma dürtüsü, başlama güçlüğü ve idrar yaparken zayıf veya kesintili bir idrar akışı olabilir. Hafif karın rahatsızlığı da olabilir.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teklifi Ankara

İdrar Retansiyonu Nasıl Teşhis Edilir?

İlk olarak, sorunun ne zaman başladığına ve ne sıklıkla meydana geldiğine dair bir geçmişi kaydediyoruz. Mesanenizin zor gelip gelmediğini veya herhangi bir kabızlık belirtisi olup olmadığını kontrol edilir. Ayrıca mesane ve böbreklerin ultrason taraması da yapılır.

Mesane işlevi değerlendirmesi çocuğunuzun üriner sistemini ve nasıl çalıştığını yakından incelemek için kullanılan testlerin bir kombinasyonudur.

Bazı çocuklar, çocuğun mesanesinin ne kadar iyi çalıştığını gösteren bir tarama olan miktürasyon sistoüretrogramından faydalanabilir. Bunu çocuğunuzun neden idrar yolu enfeksiyonu olabileceğini teşhis etmek ve üriner sistemiyle ilgili herhangi bir anormallik görmek için kullanılır.

20 Ocak 2021
401 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al