Trafik Sigortası Yaptırmak Zorunlu mu?

Trafik Sigortası Yaptırmak Zorunlu mu?

Ülkemizde gün geçtikçe artan nüfus beraberinde de yeni araçların trafiğe eklenmesine neden oluyor. Özellikle de bu durumu kalabalık insan topluluklarının bir arada yaşamak zorunda oldukları büyükşehirleri düşündüğünüzde korkunç bir trafik akışının olduğu ortada. Bu nedenle de her sürücü olası kaza riskine karşın aracını sigorta yaptırmak zorundadır. Sigorta yaptırmanın amacı zorunlu olsun ya da olmasın sizi ve karşınızdakini güvence altına almaktır.

Trafik kazalarında can güvenliğini ön plana almak ise insanın kendi olduğu kadar devletin de asli sorunlarından bir tanesidir. Çünkü burada bir düzen getirilmediği takdirde neler yaşanabileceği de açıkça ortadadır.  Peki, trafik sigortası zorunlu mudur? Derseniz onu da şu şekilde açıklayabiliriz. 2918 sayılı karayolları trafik kanununda yapılan açıklamaya göre trafiğe çıkan her araç zorunlu trafik sigortasını yaptırmakla yükümlüdür.

Bir sürücü ne kadar bilinçli olursa olsun ve koyulmuş olan kurallara uysun kendinden kaynaklanmayan sebeplerden dolayı da aracıyla kazaya karışabilir. Dolayısıyla kazaya karışmış olmak beraberinde maddi ve manevi zararı gündeme getirecektir. İşte trafik sigortasının yapılmasının amacı ise size değil karşı tarafa verilen maddi manevi zararların karşılanmasını sağlamaktır. Burada dikkat edilecek bir husus vardır ki o da şu şekildedir.

Trafik sigortası yapılan her kazayı karşılamaz eğer ki siz var olan trafik sigortanızın gününü doldurmuşsanız ve yeniden yaptırmamışsanız bu durumda kaza yapmış olsanız ve suçsuzum da deseniz trafik sigortanızı yaptırmadığınız için suçlu sayılacaksınız ve trafik sigortası ödemenizi karşılamayacaktır.

Trafik sigortasını yaptırmayan hiçbir sürücü kesinlikle trafiğe çıkamaz ve aracının direksiyonuna geçemez. Bir aracın sahibinin yükümlülüğü trafik sigortasının süresinin bittiği zaman başlar ve her sürücü sigorta süresini uzatmak zorundadır.

Trafik sigortası yaptırılırken bir de üst sınır belirlenmiş olacaktır. Eğer ki siz kaza yaptınız ve kaza neticesinde oluşan zarar limitlerinizin üzerine çıkıyorsa bu durumda karşı tarafa ödenecek olan miktarda sürücü tarafından ödenecektir. Adına zorunlu trafik sigortası denilmesinin nedeni ise suçsuz olan sürücünün güvence altına alınmasıdır.

Trafik sigortasında rakamlar her sene değişmekte ve buna göre primlerde sürekli olarak yenilenmektedir. HK Güvence bu noktada size en uygun teklifleri sunarak ekonomik çözümler bulmanız konusunda yardımcı olacaktır.

19 Şubat 2019
601 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al