Meme Kanseri Nedir?

Meme kanseri, en yaygın kanserdir. Her yıl 48.000 yeni vaka teşhis ediliyor. Bunların% 80’i 50 yaşın üzerinde ancak genç kadınlar ve nadir durumlarda erkekler de meme kanserine yakalanabilir. Meme kanseri, 34–54 yaş arası kadınlar için önde gelen ölüm nedenidir.

Normal Meme

Bir kadının memeleri yağ, bağ doku ve lob denilen bezleri olan dokulardan oluşur. Bu loblar, anne sütünün üretildiği süt bezleridir. Bunlar bir süt kanalı ağıyla meme ucuna bağlanır.

Her iki meme de birbirinden biraz farklı olabilir. Bir kadının hayatı boyunca değişirler ve hormonal değişiklikler nedeniyle ayın farklı zamanlarında sıklıkla farklı hissederler. Adet dönemlerinden hemen önce yumrulu hissedebilirler ve kadın yaşlandıkça daha yumuşak, daha küçük ve daha gevşek olabilir.

Derinin altında, göğüs dokusundan oluşan bir bölge koltuk altına kadar uzanır. Buna memenin kuyruğu denir. Koltuk altları ayrıca lenfatik sistemin bir parçası olan bir dizi lenf düğümünü içerir. Göğüs kemiğinin hemen yanında ve köprücük kemiğinin arkasında da lenf düğümleri vardır. Bunlar meme dokularını boşaltır ve meme hastalıkları ve iltihaplı durumlardan etkilenir. Lenf düğümleri, küçük lenfatik tüplerden oluşan bir ağla birbirine bağlanır.  

Vücut milyarlarca küçük hücreden oluşur. Normalde, hücreler sıkı bir şekilde düzenlenmiş bir şekilde büyür ve çoğalır. Yeni hücreler yalnızca ihtiyaç duyulduğu zaman ve yerde yapılır. Kanser oluştuğunda, hücrelerin büyüme döngüsü bozulur ve kontrolsüz bir şekilde çoğalır. Hücreler, DNA’ya verilen hasar nedeniyle kanser hücrelerine dönüşür. Bu, iyi huylu veya kanserli olmayan veya büyümesini agresif olabilen, kötü huylu veya kanserli olarak adlandırılan bir yumru oluşumuna yol açar.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

Meme Kanseri Nedir?

Meme kanseri, meme hücrelerinde başlayan kötü huylu bir tümördür. Kötü huylu bir tümör, çevredeki dokuları istila edebilir veya vücudun uzak bölgelerine yayılabilir veya metastaz yapabilir. Hastalık genelde kadınlarda ortaya çıkar, ancak erkekler de meydana gelebilir.

Meme Kanseri Belirtileri

Meme kanserinin bir takım semptomları olabilir, ancak genellikle meme dokusunda bir kitle veya kalınlaşma olarak görülür. Yaygın semptomlar arasında deformite, ülserler ve meme ucundan akıntı olabilir.

15 Nisan 2021
14 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al