Tüp Mide Zayıflama Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tüp Mide Zayıflama Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Obezite ile mücadele etmenin bir yolu obezite cerrahisidir. Bu tip ameliyat, midenizin boyutunu küçültmeyi veya çıkarmayı içerir. Bariatrik cerrahi olarak da bilinen bu operasyon tipik olarak hızlı kilo kaybına yol açar. Tüp mide ameliyatı, obezite cerrahisi seçeneklerinden biridir.

Tüp Mide Ameliyatı Neyi Gerektirir?

Tüp mide ameliyatı laparoskop kullanılarak minimal invaziv bir prosedür olarak yapılır. Birkaç küçük kesiden karnınıza uzun, ince bir tüp yerleştirilir. Bu tüpte bir ışık ve ona bağlı küçük bir kamera ve çeşitli aletler vardır.

Tüp mide ameliyatı genel anestezi kullanılarak yapılır. Ameliyat midenizi iki eşit olmayan parçaya ayırmayı gerektirir. Midenizin dıştaki kıvrımlı kısmının yaklaşık yüzde 80’i kesilerek çıkarılır. Kalan yüzde 20’nin kenarları daha sonra zımbalanır veya birbirine dikilir. Orijinal boyutunun yaklaşık yüzde 25’i olan muz şeklinde bir mide oluşturur.

Yaklaşık bir saat suren bu ameliyat tamamlandığında, servise alınırsınız. Karnınızdaki küçük kesikler hızla iyileşir. Ameliyatın minimal invaziv yapısı, karnınızın daha büyük bir kesi ile açıldığı bir işlemden daha hızlı iyileşmenize yardımcı olur. Herhangi bir komplikasyon olmadıkça ameliyattan 2 veya 3 gün sonra eve gidebilmeniz gerekir.

Tüp mide ameliyatı iki şekilde kilo vermenize yardımcı olur:

Mideniz eskiye göre çok daha küçük olduğundan kendinizi tok hissedersiniz ve çok yemeyi bırakırsınız. Bu, daha az kalori alacağınız anlamına gelir.

Midenizin açlıkla ilişkili bir hormon olan grelin üreten kısmı çıkarılmış olduğundan dolayı kendinizi aç hissetmezsiniz.

Tüp mide ameliyatını izleyen 18 ila 24 ay içinde fazla kilonuzun en az yüzde 50’sini vermeye hazır olursunuz. Bazı insanlar ise % 60 ila 70 oranında bir zayıflama durumu yaşar.

Kilo verebilmek için mutlaka doktorunuzun size sunmuş olduğu diyet listesine dikkat etmeniz gerekir. Tüp mide ameliyatı günümüzde kolayca yapılan ameliyatlar arasında yer alıyor olsa da sonraki sürecin başarılı bir şekilde tamamlanabilmesi için kendinize iyi bakmanız gerekiyor. Eski tip ameliyatlara oranla artık çok daha başarılı bir şekilde tamamlanan bu ameliyat sonrasında istediğiniz kiloya rahatça ulaşabilirsiniz.

Hksigorta.com’dan Ankara özel sağlık sigortası teklifinizi alabilirsiniz. Bütçenize en uygun sağlık sigortası teklifini size sunalım.

16 Aralık 2020
375 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al