Sık İdrara Çıkma Nedenleri

Sık İdrara Çıkma Nedenleri

Çocuğunuzun çok idrara çıkmasının birkaç nedeni vardır. Bazıları diğerlerinden daha belirgindir, örneğin çocuğunuzun çok fazla idrar yaptığı için susamış olmasa bile bol miktarda sıvı içmesi gibi.

Ayrıca, kabızlığın sık idrara çıkma ile bağlantılıdır. Kabızlığı olan çocuklarda dışkı ile dolu bağırsak halkaları olabilir. Bu döngüler mesaneye baskı yaptığında, çocuklar idrara çıkma dürtüsüne sahip olacaktır.

Çocuğunuzda sık idrara çıkmanın diğer bazı olası nedenleri.

İşeme Disfonksiyonu

İşeme disfonksiyonuyla çocuklar mesanelerini boşaltmak için zaman ayırmazlar çünkü oynamaya geri dönmek için çok aceleleri vardır. Bundan şüpheleniyorsanız, çocuğunuzu tuvalete her gittiklerinde mesanesini tamamen boşaltmaya teşvik edin ve her 2–3 saatte bir işeme programına alın.

Vulvovaginitis veya Balanitis

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da vajinal bölge çevresindeki iltihaptır. Bunun nedeni doğru silmemek veya köpük banyosu yapmak olabilir. Benzer şekilde, balanit veya etin iltihabı veya penisin açılması meydana gelebilir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası

Şeker hastalığı

Tip I diyabet, birçok ebeveynin çocuklarını sık idrara çıkma ile doktorlarına getirdiklerinde akıllarının gerisinde kalan tıbbi durumlar arasındadır. Diyabet testi, muhtemelen şeker, glikoz veya ketonları gösterecek bir idrar tahlili içerecektir. Sık idrara çıkmaya neden olan diğer birçok durumun aksine, diyabetli çocuklar her seferinde büyük miktarlarda idrara çıkarlar, muhtemelen çok fazla içiyorlar ve genellikle diyabetin klasik semptomları olan kilo veriyorlar.

Diyabet şekeri

Diabetes insipidus, sık idrara çıkmanın nadir bir nedenidir. Böbreklerin suyu emmesine izin veren bir hormon olan antidiüretik hormon ile ilgili bir problemin sonucudur. Böbrekler su tutamazsa, vücut su kaybeder ve bu da aşırı susuzluğa neden olur.   

İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu olan çocuklar genellikle daha sık idrara çıkarlar, ancak sıklıkla ağrı ve idrara çıkma, bulanık veya kanlı idrar, ateş ve kazalar gibi başka semptomları da vardır.

Ayrıca sırt ağrısı, mide bulantısı veya birdenbire idrara çıkma gibi hissedebilirler. İdrar tahlili ve idrar kültürü, idrar yolu enfeksiyonu semptomları olan çocukları değerlendirmek için önemli testlerdir.

Pollakiüri Sık idrara çıkma sendromu olarak da adlandırılan pollakiüri, küçük çocuklarda sık idrara çıkmanın çok iyi bilinen bir nedeni olmasa da yaygın bir durumdur.

24 Şubat 2021
87 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al