Hamilelikte Mide Ekşimesinin Nedenleri Nelerdir?

Hamilelikte Mide Ekşimesinin Nedenleri Nelerdir?

Adından da anlaşılacağı gibi, mide ekşimesi reflü ve asit hazımsızlık olarak da adlandırılır. Göğüs kemiğinizin arkasında başlayan ve boğazınızı midenize bağlayan bir tüp olan yemek borunuzda dolanan ateşli bir çalkalama gibi hissedilir. Bu asitler onu boğazınıza kadar çıkarır.

Birkaç dakika ila birkaç saat sürebilen yanma hissinin yanı sıra şunları da yapabilirsiniz:

  • Şişkin hissetmek
  • Çok geğirmek
  • Ağzında ekşi bir tat var
  • Boğazı ağrımak
  • Sık sık öksürmek

Akşam yemeğinde yediğiniz baharatlı yiyecekler mide ekşimesini daha da kötüleştirebilir.

Mide Ekşimesine Ne Sebep Oluyor?

Göğsünüzde bir ateşin dans ettiğini düşünüyorsanız, yalnız değilsiniz. Bir araştırmaya göre, anne adaylarının yüzde 45’i mide ekşimesi yaşar. Hamilelikten önce mide ekşimesi geçirdiyseniz, bu süre zarfında olma olasılığınız daha da yüksektir.

Mide ekşimesi, tabiri caizse hamileliğin herhangi bir noktasında oluşabilir, ancak en çok ikinci ve üçüncü trimesterde görülür. Uzmanlar yanmanın nedenini tam olarak bilmiyorlar, ancak bunun üç yönlü bir sorun olduğundan şüpheleniyorlar.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları Ankara

  1. Hormonlar

Rahminizi ve içindeki bebeği beslediği için gebelik hormonu olarak da adlandırılan progesteron, hamileliğe bağlı mide ekşimesinin arkasındaki suçludur. Progesteron, kas gevşetici görevi görür. Mide ekşimesi durumunda hormon, midenizi yemek borunuzdan kapatan sıkı kası gevşetebilir. Yemek yediğinizde veya içtiğinizde, kas normalde sıkıca kapanmadan önce içeriğin mideye girmesine izin verecek şekilde açılır. Ancak hamilelik sırasında meydana gelen yükselen progesteron seviyeleri, kas gevşemesine neden olarak mide asidinin yemek borunuzdan yukarı ve hatta boğazınıza geri akmasına neden olabilir.

  • Büyüyen Bebek

Rahim büyüyen bebek ile genişler, bu diğer organların bazı alanı için rekabet eder. Tıpkı sıkılan bir diş macunu tüpü gibi, büyüyen rahminiz midenize baskı uygulayarak mide asitlerinin dışarı çıkma olasılığını artırır. Rahminiz ne kadar büyürse midenizin sıkışması o kadar muhtemeldir. Bu, hamilelikte ilerledikçe mide ekşimesinin neden daha yaygın olduğunu açıklamaya yardımcı olabilir.

  • Yavaş sindirim

Progesteron sayesinde mide içeriği normalden daha uzun süre kalır. Sindirim yavaşladıkça ve mide daha uzun süre tok kaldıkça mide ekşimesi şansı artar.

18 Ocak 2021
414 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al