Tükürük Bezi Tümörleri Nedir?

Tükürük Bezi Tümörleri Nedir?

Tükürük bezi tümörleri, tükürük bezlerinde başlayan anormal hücrelerin büyümeleridir. Tükürük bezi tümörleri nadir görülen tümör çeşididir.

Tükürük bezleri, sindirime yardımcı olan, ağzınızı nemli tutan ve sağlıklı dişleri destekleyen tükürük üretir. Çenenizin altında ve arkasında üç çift büyük tükürük beziniz vardır. Diğer birçok küçük tükürük bezi dudaklarınızda, yanaklarınızda ve ağzınızda ve boğazınızda bulunur.

Tükürük bezi tümörleri, tükürük bezlerinizin herhangi birinde başlayabilir. Çoğu kanserli değildir, ancak bazen kanserli olabilirler. Çoğu tükürük bezi tümörü parotis bezlerinde görülür.

Tükürük bezi tümörlerinin tedavisi genellikle tümörü çıkarmak için ameliyatla yapılır. Tükürük bezi kanseri olan kişilerin ek tedavilere ihtiyacı olabilir.

Tükürük bezi tümörünün belirti ve semptomları

Çenenizin üzerinde veya yakınında veya boynunuzda veya ağzınızda bir yumru veya şişlik

  • Yüzünüzün bir kısmında uyuşma
  • Yüzünüzün bir tarafında kas zayıflığı
  • Tükürük bezi bölgesinde kalıcı ağrı
  • Yutma güçlüğü
  • Ağzınızı genişçe açmada sorun

Tükürük bezinizin yakınında bir yumru veya şişlik alanı olması tükürük bezi tümörünün en yaygın belirtisidir, ancak bu kanser olduğunuz anlamına gelmez. Çoğu tükürük bezi tümörü kanserli değildir, bir enfeksiyon veya tükürük bezi kanalındaki bir taş da dahil olmak üzere tükürük bezinin şişmesine neden olabilir.

Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası teklifi için hksigorta.com’dan en uygun fiyat teklifinizi alabilirsiniz ve ertesi gün kullanmaya başlayabilirsiniz.

Tükürük Bezi Tümörleri Nedenleri

Tükürük bezi tümörleri, tükürük bezindeki bazı hücreler DNA’larında değişiklikler geliştirdiğinde başlar. Bir hücrenin DNA’sı, bir hücreye ne yapması gerektiğini söyleyen talimatları içerir.

Değişiklikler, hücrelerin hızla büyümesini ve bölünmesini söyler. Sağlıklı hücreler ölürken anormal hücreler yaşamaya devam eder. Biriken hücreler bir tümör oluşturur.

DNA’da ek değişiklikler olursa, anormal hücreler kanserli hale gelebilir. Kanser hücreleri yakındaki dokuyu istila edebilir ve yok edebilir. Ayrıca tümörden ayrılabilirler ve vücudun uzak bölgelerine yayılabilirler.

Tükürük Bezi Tümörlerinin Türleri

Birçok farklı tükürük bezi tümörü türü mevcuttur. Doktorlar, tükürük bezi tümörlerini, tümörlerde yer alan hücre tipine göre sınıflandırır. Sahip olduğunuz tükürük bezi tümörünün türünü bilmek, doktorunuzun hangi tedavi seçeneklerinin sizin için en iyi olduğunu belirlemesine yardımcı olur.

28 Eylül 2021
140 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al