Otomatik Vites Araçların Avantajları ve Dezavantajları

Otomatik Vites Araçların Avantajları ve Dezavantajları

Yeni bir araç alırken sıfır kilometre ya da ikinci el araç ilanlarına bakarken çoğumuz aracın vites seçeneğini inceliyoruz. Bazı sürücüler otomatik vites tercih ederken bazıları da düz vitesin daha keyif verdiğini düşüyor. Son yıllardaki konfor ve araçların teknolojisine baktığımızda ise otomobil sürücülerinin otomatik viteslere daha büyük ilgi duydukları görülüyor. Buda otomatik vites araçların satışında artış olduğunu gösteriyor. Otomatik bir araç almanın avantajlarının yanı sıra bir takım dezavantajları da mevcut özellikle bayan sürücüler için otomatik vites kullanımı büyük bir konfor diyebiliriz.

Otomatik Vitesli Arabanın Avantajları

Otomatik vites her marka araçlarda var olan bir seçenek. Özellikle de kalabalık şehirlerde yaşayan pek çok kişi dur kalklar nedeniyle otomatik vitesleri tercih ediyorlar. Bu da onlara kaliteli bir sürüş imkanı tanımış oluyor. Düz vites kullanımı sürücünün ayak ve baldırlarında ağrılara neden olduğundan otomatik viteste bu şekilde bir sorun yaşamıyorsunuz. Özellikle gün boyu araç üstünde olmak zorunda kalanlar için büyük bir konfor demek yerinde olacaktır.

Otomatik vitesler henüz yeni araç kullanmaya başlayanlar yani acemiler için ideal çünkü sürüş sırasında sadece trafiğe odaklanıyorsunuz. Başka bir deyişle siz sadece önünüze bakın yeterli. Sık iş seyahatlerine çıkıyorsanız uzun yolda otomatik vites kullanımı tam bir rahatlık üstelik yakıt tasarrufu da sağlıyor. Yorucu bir iş gezisinin ardından bir de yolculukla baş etmek durumunda kalmıyorsunuz.  Otomatik vitesler paralel bir doğruda hareket eder neredeyse tüm araçlarda R geri, N boş ve D ileri anlamına gelecektir. Bazı araçlar hem otomatik vites hem de manüel olarak kullanılabilir. Triptonik denilen bu özellik sayesinde aracı nasıl kullanmak isterseniz o şekilde kullanabilirsiniz.

Otomatik Vitesli Arabanın Dezavantajları

Dezavantaj markaya ve de modele göre değişiklik gösterir. Otomatik şanzımanda motor biraz daha fazla yorulur ve yakıt tüketimi fazla olur. Son model araçlarda ise bu durum çözümlenmiştir.  Otomatik vites araç manüel araçlara göre daha sık arıza yapabilir. Bunun içinde narin kullanmak gerekir. Bakım ücreti ise manüel şanzımana göre daha pahalıdır. Otomatik vites araçların teknik konuda sıkıntıları olabilir ancak bu genelde eski model araçlarda olur.

18 Temmuz 2019
623 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al