Çocuklarda İdrar Kaçırma Sorunu

Çocuklarda İdrar Kaçırma Sorunu

Yatak ıslatma, 5 yaşın üzerindeki çocuklarda uyurken yatağı ıslatma olaylarının olması olarak tanımlanır. İki tip arasında sıklıkla örtüşme olmasına rağmen, iki tip yatak ıslatma tarif edilmektedir. Yatak ıslatma ayrıca birincil veya ikincil yatak ıslatma olarak sınıflandırılabilir. Birincil form, gece kuruluğuna hiç ulaşmamış bir çocukta ortaya çıkar. İkincil form, daha önce 6 aylık bir süre boyunca kuruluk oluşturmuş çocuklarda ıslanmayı ifade eder.

İdrar yolunun anatomisi

Üriner sistem üst ve alt bölümlere ayrılmıştır. Üst üriner sistem böbreklerden ve idrarı böbrekten mesaneye taşıyan üreter adı verilen bir tüpten oluşur.

Alt üriner sistem, mesane ve idrarı vücuttan dışarı taşıyan üretra adı verilen başka bir tüpten oluşur. Üriner sistemin işlevi, atıkları vücuttan atmak, su ve tuz dengesini düzenlemek, idrarı depolamak ve taşımaktır.

Üriner Sistem Nasıl Çalışır?

İdrar yapma süreci, mesane, omurilik ve beyin arasındaki mesajları ileten karmaşık bir sinir devresi tarafından kontrol edilir.

Yaklaşık 2–5 yaşına kadar idrara çıkma sürecinde basit bir döngü yer alır. Bu yaşta, merkezi sinir sistemi olgunlaşmamıştır ve bu nedenle idrara çıkma, bireyin kontrolünün olmadığı istemsiz bir süreçtir. Beyin yaşla birlikte geliştikçe, bu süreci kontrol etme ve idrara çıkma zamanı ve yeri seçme yeteneğimizi geliştirir.

Miktürisyon idrara çıkma veya işeme olarak da anılan, mesaneyi boşaltma eylemini ifade eder. Doldurma ve boşaltma aşamaları olarak bilinen iki aşaması vardır. Doldurma aşamasında mesanede biriken idrar, mesane duvarının gerilmesine neden olur ve omuriliğe sinyal gönderir. Beyinden omuriliğe giden sinir yolları, idrarın boşaltılması gerekene kadar geçme sürecini engelleme yeteneğine sahiptir. İşeme uygun olduğunda, omurilik mesaneye bir mesaj göndererek kas duvarının büzülmesine gevşemesine neden olarak idrarı üretra yoluyla vücuttan dışarı atmaya zorlar.

Özel Sağlık Sigortası ve Yatak Islatma Tedavisi

Ankara özel sağlık sigortası yaptırmışsanız bu durumda anlaşmalı bir özel hastaneye giderek gerekli tedavi sürecinizi ücretsiz bir şekilde başlatabilirsiniz. Doktorunuz yapılan muayene neticesinde sorunun ortadan kaldırılması için gerekli olan tedaviyi başlatacaktır. Sizde ekstra ücret ödemeden çocuğunuzun yaşadığı bu sorunu ortadan kaldırmış olursunuz.

26 Eylül 2020
410 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al