Karda Araç Kullanımı Nasıl Olmalı?

Karda Araç Kullanımı Nasıl Olmalı?

Türkiye’de özellikle belli bölgelerde kış mevsimi çetin ve ağır koşullarda geçiyor. Dolayısıyla zeminde aynı şekilde sürücüleri zorlayacak risklerle dolu oluyor. Bir sürücü için riskin en büyük olduğu araç kullanma zamanları karlı ve buzlu yollardır. Çünkü aracınız ne kadar iyi olursa olsun siz doğru araç kullanımına hakim değilseniz hata yapma payınızda o kadar yüksek olacaktır. Özellikle de kar yağdıktan sonra ortaya çıkan soğuk karın buza ve dona çekmesine neden oluyor. Bu da istenmeyen zamanlarda istenmeyen büyüklüklerde kazalarla karşı karşıya kalabilmek anlamını taşıyor. Bu makalemizde HK güvence olarak karda araç kullanımı nasıl olmalıdır. Bu konu hakkında siz değerli takipçilerimize bilgiler verelim istedik. Çünkü alacağınız önlemler sadece aracınızı değil sizinde can güvenliğinizi emniyete almış olacaktır.

 Karda Araç Kullanmak

Karlı havalarda araç kullanmaya başlamadan önce aracınızla ilgili gerekli önlemleri mutlaka almanız gerekiyor. Bunların başında da aracınızın kışlık bakımının mutlaka yapılması gerekliliği geliyor. Bir araçtan tam olarak fayda sağlamak isteniyorsa mutlaka mevsimine göre hareket etmek gerekiyor. Kışın en önemli şey araçların lastikleri olacaktır. Kışlık lastiklerinizin dişlerinin kontrol edilmesi ve ihtiyaca yönelik yapıda olması gerekiyor. Lastikleriniz kışlık ve iyiyse frenlerinizin kontrolünü yapmalısınız. Özellikle takip mesafesi karlı yollarda önemlidir.

Ani hareketler

Kışın yaz mevsiminde olduğu gibi rahat bir sürüş yapamazsınız. Bunun için de aracınızın hareketlerini seri ve ani olacak şekilde yapmamalısınız. Aniden yaptığınız frende aracınızın kayma ihtimali her zaman yüksek olacaktır ve kayan bir aracın kontrolü de kolay olmaz. Özellikle de seyir halindeyken sert bir fren lastiklerin kilitlenmesine neden olabilir.

Karlı Yoldan İnmek ve Çıkmak

Tahmin ediyorum ki bu hepimizin en çok korktuğu durumdur. Mecburen de olsa inmek ya da çıkmak zorunda kaldığınız karlı bir yolda aracınızın savrulmamasını istiyorsanız mutlaka küçük vitesle hareket etmeniz gerekiyor. Arada bir frenleri yoklamanız yolun durumunu da kontrol etmenizi sağlayacaktır. İniş esnasında araç kayarsa frene basmak yerine vitesi küçülterek motor freni yapmalısınız. Frene basmak aracın daha da fazla kaymasına neden olacaktır. Yokuşu çıkarken ise gaza asla fazla basmayın çünkü bu tekerlerin gereksiz yere dönmesini sağlayacak ve bu da patinaj yapmasına neden olacaktır. Vites kademeli olarak artırılması gerekir.

07 Mart 2019
593 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al