Trafikten Menin Kaldırılması

Trafikten Menin Kaldırılması

Bu makalemizde, HK Sigorta Aracılık Hizmetleri olarak, bir aracın trafikten men edilmesi sonrasında nasıl tekrardan trafiğe dönebileceği yani menin kaldırılması işlemlerinin nasıl olacağı konusunda bilgiler verelim istedik. Konuyu anlatmadan önce detaylandırmak adına öncelikli olarak trafikten men edilmek ne demek buna bir bakalım.

Trafikten men nedir?

Bir aracın trafikten men edilmesi yani yasaklanması o aracın işlemlerinin tamamının sonlandırılmasına kadar olan süre içerisinde karayoluna çıkamaması demektir. Yani sürücü tarafından bu araç kesinlikle kullanılamayacaktır. Trafikten men edilmiş bir araç öncelikli olarak otoparka çekilir ve bu süre içerisinde otopark ücreti aracın alınacağı tarihe kadar artmaya başlayacaktır. Aracı çıkartırken ise kaldığı gün kadar ödeme işlemi yapmak zorunda kalırsınız.

Hangi durumlarda trafikten men cezası var?

Sürücüler beklemedikleri zamanlarda trafikten araçlarını men işlemiyle karşı karşıya kalabilirler. Peki hangi yasaklar çiğnendiğinde trafikten men edilir öğrenmek ister misiniz? Kanun 2918 sayılı hüküm gereğince uygulanır ve bu kanunun uygulama şekli ise açık bir şekilde belirtilmiştir.  

Trafikten Men Olunmaya Nedenler?

 • Aracın muayenesini yaptırmamak
 • Zorunlu trafik sigortasını yaptırmamak
 • Belediyeden izin almadan ticari yolcu taşımacılığı yapmak
 • Araçta teknik değişiklik yaptırıp bunu 1 ay içinde araç tescilini yapan kuruluşa bildirmemek
 • Aracı satın aldıktan sonra 1 ay içinde kendi adına tescil belgesi almamak
 • Aracı taşıma sınırını aşacak şekilde yüklemek
 • Gerekli izinler olmadan tehlikeli madde taşımak
 • Aracın freninin, farlarının, lastiklerinin teknik şartlara uygun olmaması
 • Araçta bulundurulması gereken işaretlerin bulundurulmaması
 • Aracın amacı dışında kullanılması

Trafikten Menin Kaldırılması

Trafikten menin kaldırılması işleminde öncelikli olarak nasıl bir men cezası alınmışsa onun düzeltilmesi gerekiyor. Örneğin aracın trafik sigortası yoksa ve yapılmamışsa menin kaldırılması için zorunlu trafik sigortasının yapılması gerekiyor. Ya da aracın muayenesi yoksa bu durumda muayenesinin yapılması şarttır.

Bu zorunlulukların ortadan kaldırılması sonrasında aracın üzerine bir ceza mevcut ise cezanın da ödenmiş olması gerekiyor. Son olarak ise aracın çekildiği yerdeki masrafların ödemesi yapılır. 

Yukarıda belirttiğimiz işlemlerin tamamının yapılmasının ardından aracın üzerindeki men cezası da kaldırılmış olacaktır. Bu sayede araç artık trafikte rahatlıkla kullanılabilmektedir.

03 Ağustos 2019
1.514 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

 1. Zahrettin adıgüzel dedi ki:

  Benim aracım muayene olmadıgı için trafikten men edilmişti muayene yaptırdım ve geçtim tüpü işlettim ruhsat yapragını aldım şimdi meni kaldırmam için trafiğe gidip başka bir işlem yapmama gerek varmı saygılar

 2. ismet akdoğan dedi ki:

  kişisel gelişim kursuna ait okul servisimiz güzergah belgesi olmadığı için 09*02*2020 tarihinde trafikten men edildi men edildi güzergah belgemizi 11*02*2020 tarihinde çıkardık servisi nasıl geri trafikten çıkarırız*tesekkurler kolay gelsin

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al