Hamilelikte Vücudunuzun Söylemedikleri

Hamilelikte Vücudunuzun Söylemedikleri

Yorgunluk, mide bulantısı, sırt ve eklem ağrısı, sürekli açlık ve duygusal semptomların tümü, hamilelik söz konusu olduğunda seyrine uygun kabul edilir. 

Bilmediğiniz hamilelik yan etkileri

Ağrıyan Göğüsleriniz Olabilir:

Pek çok kadının yaşadığı ilk gebelik belirtilerinden biri memelerin ağrımasıdır. Vücudunuz üst kata bir not gönderir ve göğüsleriniz üstlerini tutmamak ekstra kan akışı, yağ üretimi ve hormonların tümü, özellikle ilk haftalarda hassaslaşır.

Meme Uçlarınız Çıkabilir  

Göğüsleriniz bir kez daha bebek haberleri konusunda gergin, bu yüzden her şeyin yuvarlanmaya hazır olduğundan emin olmak istiyorlar. Meme çevresi daha koyu, daha büyük ve emzirirken bölgeyi yağlayacak küçük ter bezi yumrularını kaldırma eğilimindedir.

Ekstra Tükürüğünüz Olabilir

Tükürüğün hamilelik sırasında pek çok kadını etkilediğini biliyoruz. Hormonlar, hamilelik sırasında çoğu şeyin sebebi olduğu için suçlanıyor gibi görünüyor. Mide bulantısı da makul bir nedendir, çünkü ekstra tükürük tipik olarak vücudun kusmaya hazır olmanızı söyleyen uyarı mekanizmasıdır.

Kabız Olabilirsiniz

Şu anda fazladan progesteron pompalanıyor ve bu oldukça önemli – dolayısıyla “progebelik” anlamına gelen ad – rahim kaslarınızı gevşetiyor, böylece erken kasılmalar yaşanmıyor. Dezavantajı, tüm kaslarınızı gevşetmeye yardımcı olması,  böylece kolayca kabız olmanızdır.

Daha fazla hareket edin, su için, küçük öğünler yiyin ve lif alımınızı artırın önerilen eylem planı gibi.

Hemoroit

Hemoroid rektumunuzun içindeki ve etrafındaki damarların şişmesine neden olur ve hamile kadınların % 50’sini etkileyebilir. Büyüyen uterusunuz ve artan kan akışınız genellikle suçludur, ancak hem kabızlık hem de doğum da bunlara neden olabilir. Yan yatmak da o bölgedeki baskıyı azaltmaya yardımcı olur, bu yüzden oturma pozisyonunuzu gözden geçirmeniz gerekir.

Tıkanabilirsiniz

Bazı kadınlar hamilelikleri sırasında burun tıkanıklığından muzdariptir ve bu çok zor olabilir. Östrojen, burnunuzdaki mukoza zarının diğer her şeyle birlikte şişmesine neden olur, bu nedenle tıkanıklığa ve hatta burun kanamasına neden olabilir.

Mide Ekşimesi  

Progesteronu alt yemek borusu sfinkteri adı verilen bir kası da gevşetiyor. Bu gevşeme mide asidinin yemek borunuza geri dönmesine neden olabilir. İster asit hazımsızlık, ister asit refleksi veya mide ekşimesi olarak adlandırılsın, pil asidiyle gargara yapıyormuşsunuz gibi hissedebilir ve bu çok kötüdür.

Bacak Krampları

Gebelik döneminde en çok rastlanan sorunlardan biri de bacaklarda meydana gelen kramplardır. Özellikle gece uykudayken vücudun dinlenmeye geçtiği zamanlarda başlayan kramplar kısa sürmesine karşın ağrı veren bir sorundur.

Huzursuz Bacak Sendromu Olabilir:

Huzursuz bacak sendromu tehlikeli değildir veya herhangi bir şeyin yanlış olduğuna dair bir işaret değildir, ancak rahatsız edici olabilir ve uykunuzu bozabilir.

Esneme, banyo, akupunktur ve masaj çare gibi görünebilir, ancak bunu doktorunuza danışın, çünkü spor yapıp yapmadığınızdan emin olmak için demir seviyenizi kontrol etmek isteyebilirler.

Gebelik dönemini daha rahat geçirmek için Ankara özel sağlık sigortası hizmeti alabilirsiniz.

02 Eylül 2020
183 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al