İmar Barışı Nedir ve Nasıl Alınır?

İmar Barışı Nedir ve Nasıl Alınır?

Türkiye’de kanunların dışında yapılmış olan çok sayıda yapı bulunuyor ve bu yapıların ne yıkılması ne de terk edilmesi mümkün. Hükümet bu anlamda insanların bu alanları kullanabilmesi için imar barışı getirdi. İmar barışı halk arasında imar affı şeklinde bilinmektedir. 

Çevre ve Şehircilik bakanlığının açıklamalarına göre İmar barışından yararlanabilmek için son süre 31 Ekim 2018 başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra ise size sunulacak olan harç bedelinin en geç 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödenmiş olması gerekir. Ödeme işleminin ardından yapı kayıt belgesi çıkarılıyor. Haktan yararlanabilmek için ise bu işlemlerin mutlaka tamamlanması gerekir.

İmar barışı yani diğer bir adıyla imar affında verilmiş olan bilgilerin doğru olması şart. Herhangi bir eksiklik ve yanlışlık durumunda yani hatalı olan bilgilerin verilmesinde ödenmiş olan ücret geri iade edilmeyecektir.

Eğer ki sürenin son zamanı da aşılmışsa bu haktan yararlanma imkanı da ortadan kaldırılmış olacaktır. Bunun içinde bu haktan yararlanmak için uzman firmalardan destek almanız sürecin daha kontrollü bir şekilde ilerletilmesi için önemlidir.      

Firmamız Ankara konut sigortası kapsamında siz değerli müşterilerimize uygun fiyat teklifi sağlayarak konutunuzu ya da eşyalarınızı sigorta altına almanızı sağlarız.

İmar Barışı Binaları Kapsıyor mu?

Türkiye’deki yapılara baktığımız zaman özellikle eski olanlarının ruhsatsız ya da yapılmış olan tadilatlar ve eklentilerle birlikte ruhsat alabilmelerinin neredeyse imkansız bir hale gelmiş olduğu biliniyor. Dolayısıyla ortada bir yapı olması ancak bu yapının ruhsatı ve imar tapusunun olmaması yıkılma ile yıkılmama arasında kalmasını sağlıyor.

Bu yapının sahipleri aradan 30–40 yıl geçmiş olmasına karşın buraları sahiplenemiyor ve terk edemiyorlar. Hükümet de bu durumun önüne geçmek ve insanların büyük emekler vererek ve göz yumularak yaptırmış olduğu bu yapıları hak sahiplerine belli ücret karşılığında veriyor. Şimdi sorulan sorulardan bir tanesi de bizim binamız imar barışından yararlanıyor mu? olmaktadır. O zaman hemen açıklayalım.

Eğer ki binanız özel bir mülk üzerinde değil ise yani siz bulunduğunuz yerde işgalci değilseniz bu durumda imar barışı yani imar affından faydalanabilirsiniz. Binanız eğer ki hazine arazisi üzerindeyse bu durumda binanızı satın alabilirsiniz. Bu sayede yıllardır çözümsüzlük durumunda kalan bir işin de nihayetine kavuşmuş olduğunu görüyoruz.

Bize https://hksigorta.com/ adresimizden ulaşabilirsiniz.

07 Haziran 2020
417 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al