Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Dizel Partikül Filtresi Nedir?

Dizel Partikül Filtresi Nedir?

Dizel partikül filtresi Euro 4 araçların bir kısmında, Euro 5 ve 6 araçların tamamında olunan bir parçadır. Emisyon standartlarının iyileştirilmesi maksadıyla yapılmış olan bu filtre genel görünüm olarak ise bal peteğine benzer. Otomobillerin özellikle de dizel otomobillerin çevreye vermiş oldukları zararlı gazlar yüksektir. Dolayısıyla burada dizel partikül filtresinin amacı bu zararın en aza indirilmesi ve filtrenin bünyesinde hapsolmasını sağlar. Fakat filtre üzerinde tutulmuş olan partiküllerin seviyesi zamanla birlikte artmaya başlayacak ve filtrede tıkanmalar meydana gelecektir. Basınç sensörleri dizel partikül filtresinde oluşan bu kurum seviyesini ölçerek filtrede kritik bir durum olması halinde rejenerasyon işlemini başlatmaya çalışır. Ancak bazı durumlarda bu işlem gerçekleştirilemez ve motor bu kez daha verimsiz bir şekilde çalışmaya başlayacaktır. Aracın ekranında ise bu durum DPF şeklinde belirtilir. Eğer ki aracınızda bu şekilde bir işaret görüşseniz o zaman aracınızı sabit hızda ve yüksek devirde sürmeniz gerekir. Aracınız otomatik ise o zaman yapmanız gereken manuele alarak o şekilde kullanmaktır.

Yüksek Devirde Kullanırsanız Ne Olur?

Tıkalı olduğu işaretini gördüğünüzde yüksek devirde aracınızı kullandığınız anda motora daha fazla yakıt göndermeye başlayacaksınız ve egzozun sıcaklığı artmış olacak. Sıcaklık 600 dereceyi bulduğunda ise artık rejenerasyon işlemi yeniden başlayacak ve bu tortuların yakılarak birer kurum haline gelmesi sağlanacaktır. Evet, bazı durumlarda bu hareket işe yaramayabilir ve güç kaybı olmaya devam eder böyle durumlarda ise aracın bir an önce yetkili bir servise götürülmesi gerekli olacaktır. Servis cihaz yardımıyla bu işi yaparak partikülün temizlenmesini sağlayacak ve aracın performansı eski haline dönüşecektir.

Bir aracın partikül filtresi neden tıkanır derseniz onu da şu şekilde açıklayabiliriz.

  • Kullandığınız yakıtın düşük kalitede olması
  • Aracınızla trafikte çok fazla dur kalk yapmanız
  • Aracınızın uzun süre boyunca rölantide çalışması
  • Yanlış yağ kullanımı

Yeni nesil dizel araçlarda bulunan partikül filtresi eğer ki sürücü gerekli olan önlemi almazsa bu durumda temizlemede yapılmayacaktır ve bunun yerine değişim yapılması gerekecektir. Bunun içinde bu duruma gelmemesi için mutlaka yukarıda bahsettiğimiz günlük kullanım şekline dikkat etmeniz gerekir.

23 Eylül 2019
177 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al