Sindirim Enzimlerinin Sağlığa Faydaları

Sindirim Enzimlerinin Sağlığa Faydaları

Sindirim enzimleri, gıdaların sindiriminde rol oynayan proteinlerdir. Vücutta doğal olarak bulunan ve reçeteyle satılan sindirim enzimleri, besin takviyesi olarak da satılmaktadır.  Sindirim enzimi bozukluğunda ortaya çıkabilecek sağlık sorunları şöyledir:

  • Çölyak hastalığı
  • Crohn hastalığı
  • Göğüste ağrılı yanma hissi
  • Hazımsızlık
  • Huzursuz bağırsak sendromu
  • Ülseratif kolit

Çoğunlukla pankreas tarafından salgılanan sindirim enzimleri, vücudun yağları, proteinleri ve karbonhidratları parçalamasına yardımcı olur. Pankreasın normal işleyişi bozulduğunda ve yetersiz enzim üretimine neden olduğunda, vücut, alınan gıdaları düzgün bir şekilde parçalayamayabilir ve besinlerini ememez.

Sindirim enzimi takviyeleri, sindirimi yavaşlatabilen ve şişkinlik, gaz, karın krampları ve ishal gibi rahatsız edici semptomlara yol açabilen bu malabsorpsiyona karşı koruma sağlar.

Takviyelerdeki sindirim enzimleri, hayvan pankreasları veya bitkiler dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan gelir. Örneğin, bromelain ananastan, papain papayadan ve laktaz saflaştırılmış maya veya mantarlardan elde edilir. Takviyeler ayrıca genellikle bromelain ve papain, ve amilaz gibi proteolitik enzimler gibi bir enzim karışımı içerir.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Sindirim enzimleri takviyeleri normalde sindirim amacıyla yemeklerle birlikte alınsa da öğünler arasında aç karnına alındığında bağışıklık sistemini uyarma, artriti yönetme, iltihabı azaltma, karaciğer sağlığını iyileştirme, kanserle savaşma ve daha fazlasını yapma potansiyeline sahip olabilirler.

Sağlık Yararları

Bazı araştırmalar, birçok besin takviyesinde olduğu gibi, sindirim enzimlerinin sözde faydalarından bazılarını destekliyor gibi görünse de, net sağlık yararlarını göstermek için yeterli kanıt yoktur. Çalışmaların çoğu küçük, kötü tasarlanmış, çelişkili sonuçlara sahip ve sonuç olarak inandırıcı olmaktan uzak. Sindirim enzimleri içeren takviyelerin potansiyel sağlık yararları hakkında bazı önemli bulgulara bir göz atın:

Sindirim enzimleri, aktif inflamasyonun çok az olmasına veya hiç olmamasına rağmen, karın ağrısı ve ishal gibi IBS semptomları yaşayan IBD’li kişilerde de yardımcı olabilir. Bu yeni bozukluğa IBD-IBS sendromu denir. 2017’de yayınlanan bir çalışma, IBD için standart bir tedavi olan anti-inflamatuar ilaç mesalamin ve artı Biointol, yukarıda bahsedilen aynı çok bileşenli formülasyonu veya sadece mesalamin ile tedaviyi alan hastaları içeriyordu. Hem mesalamin hem de Biointol alanlar dört hafta sonra karın ağrısında bir azalma ve şişkinlik ve gazda bir azalma bildirirken, sadece mesalamin alanlar tahliye aciliyetinde sadece hafif bir azalma meydana gelmiştir.  

22 Eylül 2021
135 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al