Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Trafik Sigortasında Zaman Aşımı var mı?

Trafik Sigortasında Zaman Aşımı var mı?

Bir sürücünün aracına trafik sigortası yaptırmasının birinci amacı zarar gören karşı tarafı güvence altına almaktır. Devlet trafik sigortasını bunun için isteğe bırakmamış ve adına zorunlu trafik sigortası demiştir. Dolayısıyla kaza sonrasında oluşan hak ve tazminat gerektiren durumlarda trafik sigortası devreye girer ve kişinin mağduriyetini ortadan kaldırır. Trafik sigortasında sigorta şirketinin ödemiş olduğu miktar ise sigorta yaptıran kişinin belirlemiş olduğu limitlerine göre değişik olacaktır.

Trafik sigortasında belirlenmiş olan limitlerin geçerlilik kazanabilmesi için bir takım şartlarında yerine getirilmiş olması gerekiyor. Mesela kazanın meydana gelme tarihinden itibaren bu durumun gerekli mercilere iletilmiş ve haberdar edilmiş olması gerekiyor. Bu yapılmazsa o zaman hasarın karşılanması trafik sigortasının sorumluluğundan da çıkmış olacaktır.

Peki, meydana gelen hasara göre zaman aşımı süresi ne kadardır.

Birçok yasal işlemlerde olduğu gibi böyle bir kaza durumunda da talepte bulunulabilmesi için zaman aşımı süresi vardır. Bu süre ise meydana gelen kazanın sonucuna göre değişiklik gösterir. Eğer kaza maddi olarak gerçekleşmiş ise o zaman 2 yıl içinde geçerli bir mazeret durumu varsa bu durumda 10 yıl olarak düzenlenir. Yaralanma meydana gelmişse süre 8 yıl ölüm halinde ise 15 yıl olarak belirlenmiştir. Yaralanmalar ya da ölümün dışında bir ceza yargılaması söz konusuysa bu durumda cezanın hükümleri uygulanmış olacaktır.

Ceza davalarında da zaman aşımı geçerli olacaktır. Eğer ki sigorta şirketi iflas etmiş ve maddi zarar söz konusu olmuşsa bu durumda zararın karşılanması için 2 yıl olabilecek her türlü durum da 10 yıldır.

Yukarıda belirtilmiş olan sürelerin aşılmış olması halinde ise dava gündeme gelebilecektir. Açılmış olan dava neticesinde eğer ki daha uzun bir zaman aşımı belirlenmiş ise o zaman buna riayet edilir. Süre uzatılması tazminat içinde geçerli olan bir durumdur.

Yasal olan süre içerisinde eğer ki bir değişiklik söz konusu olacaksa o zaman bu süre dava açılarak uzatma istenilebilir. Ancak bu insanların talepleri ya da istekleri doğrultusunda değiştirilemeyecek olan bir durumdur. Bunun için olası böyle bir durumla karşılaştığınızda size tanınmış olan süre içerisinde başvurunuzu da mutlaka yapmış olmanız gerekiyor.

21 Ağustos 2019
165 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al