Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Hangi Tür Kazalarda Polis Çağrılmalı?

Hangi Tür Kazalarda Polis Çağrılmalı?

Yeni çıkarılan uygulamaya göre sürücüler kaza yapması halinde kaza tespit tutanağını kendileri tutarak işlemlerini hızlandırabiliyorlar. Ancak bazı kaza durumları var ki bunlarda sürücülerin polis çağırmadan kendi başlarına kaza tespit tutanağı tutmamaları gerekiyor. Bunun için trafik ekiplerinden mutlaka yardım almalısınız.

Peki, hangi durumlarda kaza tespit tutanağı doldurmadan polisi çağırmanız gerekiyor?

Kaza tespit tutanaklarının amacı, sadece maddi hasarın meydana gelmiş olduğu kazalarda kazanın resmi olarak kayıt altına alınması bunun içinde polise ve sigorta şirketine ihtiyaç duyulmadan tarafların ikisi arasında anlaşmasını sağlamaktır.

Kaza tespit tutanakları hazır ve kağıda basılı bir şekilde bulunur. 2014 yılından sonra uygulanmaya başlayan bu sistem aynı zamanda cep telefonları üzerinden de doldurulabiliyor. Kaza tespit tutanağı sigorta şirketleri için çok önemlidir özellikle maddi sorunu ilgilendirdiğinden dolayı hatasız olan sürücünün hatalı olandan alacağının tahsil edilebilmesi için bu çok önemlidir. Kaza tespit tutanağının net amacı kazanın olduğunu ve oluş şeklini göstermektir. İnce bir detay daha vardır ki da kaza tespit tutanağı hiçbir zaman sürücülerin kusur oranlarını göstermez. Kusuru belirleyecek olan kişi ise sigorta firmalarıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kasko Fiyat Teklifi almak için tıklayın

Kaza Tespit Tutanağını Ne Zaman Polis Tutmalı?

  • Eğer kaza yapan kişi, sürücü belgesine sahip değilse.
  • Sürücünün ehliyeti kullandığı aracın motoruna uygun değilse
  • Sürücünün yaşı küçükse
  • Alkol kullanmışsa
  • Akıl hastalığı şüphesi varsa
  • Kaza karışan araçlar içerisinde kamu aracı varsa
  • Uçuncu şahıslara zarar gelirse
  • Araçlardan bir tanesinin sigortası yoksa
  • Ölüm veya yaralanma durumu yaşanmışsa.
  • Kazaya tek araç karışmışsa

Yukarıda bahsettiğimiz hususların yaşanması halinde sürücü ya da sürücülerin kendi aralarında kaza tespit tutanağı tutmaması gerekir. Eğer ki bunlara rağmen kaza tespit tutanağı tutulmuşsa o zaman elde edilebilecek olan haklarını da kaybetme ihtimalleri vardır. Bunun için sürücülerin kendi haklarını bilmeleri ve ona göre davranmaları gerekir.  Kaza istenmeyen ve beklenmeden gelen bir durum olduğundan dolayı yaşanması halinde insanın üzerinde psikolojik bir etkide bırakacaktır. Bunun içinde aracınızla kaza yaptığınızda siz cebinizden çıkacak olan paraya değil kendi sağlığınıza veya yakınlarınızın sağlığına odaklanmanız gerekir.

27 Ocak 2020
89 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al