Mevsim Değişikliği Vücudunuzu Nasıl Etkiliyor?

Mevsim Değişikliği Vücudunuzu Nasıl Etkiliyor?

Zaman hızlı bir şekilde akıp giderken mevsimlerde birbirini takip ediyor. Yazın ayrı kışın ayrı bir güzelliği var ancak mevsim değişikliği vücudumuzu nasıl etkiliyor? Acaba bunu merak ediyor muyuz? Türkiye konum itibariyle dört mevsimin yaşandığı bir coğrafyada yer alıyor ve havalar sıcakken birden soğuyabiliyor. Dolayısıyla bu geçişlerinde hızlı bir şekilde olması vücudumuzun savunmasız bir şekilde yakalanmasına neden oluyor. Yani bu mevsim değişikliği aslında düşündüğünüz kadar da masum bir süreç olmayabilir.

Mevsim Değişikliği Nedir?

Mevsim değişikliği nedir? Bildiğimiz bir kavram ancak yine de açıklayalım bir mevsimden başka bir mevsime geçiş demektir. İlkbahardan yaza, sonbahardan kışa geçişler mevsim değişimi olarak tanımlanabilir.

Biz her ne kadar farkında olsak da aniden yaşanan bu değişimlerin bizi fiziki olarak ve psikolojik olarak etkilediği de ortada kış aylarında yaşamış olduğunuz halsizliğin ve alerjik durumların nedeni bundan kaynaklanır. Gelin isterseniz asıl başlığımız olan mevsim değişikliği vücudunuzu nasıl etkiliyor? Bir bakalım.

Soğuk hava denildiği zaman direk olarak hastalıkla bağdaştırılıyor olsa da sıcak havalarda da görülebiliyor. Havalardaki bu ani ısı değişimleri ise şu hastalıkları beraberinde getiriyor.

Soğuk Algınlığı

Burun akması, hapşuruk, baş ağrısı ve öksürük bunlar mevsim geçişlerinde en sık yaşadığımız sorunlar ve hepsinse birden soğuk algınlığı diyoruz. Özellikle de kışa giriş döneminde adeta bir salgın halinde yayılan bu durum soğukların en net hissedildiği dönemlerde de tavan yapar. Ancak soğuk algınlığı ilkbahar aylarında da yaşanabilir. 

Grip

Grip soğuk algınlığı ile karıştırılıyor olsa da aslında farklı olan bir hastalık durumudur. Burundan bulaşan bir virüs nedeniyle soğuk algınlığının çok daha şiddetli halidir. Kas ağrılarına neden olur, ateşin yükselmesini sağlar ve öksürük eşlik edebilir. Grip kış mevsiminde sıkça görülen bir hastalıktır.

Tamamlayıcı sağlık sigortanız varsa ayakta tedavi teminatıyla birlikte istediğiniz bir özel hastanede ekstra ücret ödemeden tedavinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Alerji

Mevsim değişimlerinde sık rastlanan bir hastalıkta alerjilerdir. Özellikle polenlerin ortaya çıkmasıyla birlikte kendisini gösterir. Toz, küf ve diğer alerjenlerle birlikte reaksiyon gösterebilir. İyi bir doktor alerjik hastalıklarınızda size çare olabilecektir.

31 Ekim 2019
486 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al