Bağırsakların Rahat Edebilmesi İçin Yapılacaklar

Bağırsakların Rahat Edebilmesi İçin Yapılacaklar

Birçoğumuz için sindirim tam bir gizemdir. Vücudumuz, çoğu zaman fark edilebilir bir kafiye veya sebep olmadan, yaptıklarını yapıyor gibi görünüyor. Bu nedenle, bağırsak hareketlerinizin kalitesi üzerinde düşündüğünüzden daha fazla kontrole sahip olduğunuzu öğrenmek sizi şaşırtabilir.

Rahat bağırsak hareketlerine sahip olma süreci, banyoya girdiğinizde başlamaz. Kolay geçiş için taburenizi en uygun duruma getirmeyi düşünmek istiyorsunuz. Bu, bugün vücudunuza koyduğunuz şeyin yarın ondan çıkanlarla çok ilgisi olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, bu harika bağırsak hareketine doğru ilk adımınız, bol su içtiğinizden emin olmaktır.

Erkeklerin her gün yaklaşık 3 litre, kadınların ise 2,2 litre içmesi tavsiye edilir. Vücudumuzdaki her hücrenin çalışabilmesi için suya ihtiyacı vardır. Vücudumuz ihtiyacı olan suyu içtiğimiz sıvılar ve yediğimiz besinler yoluyla alır. Tükettiğimiz suyun çoğu midemizden vücudumuza emilir. Suyun bağırsak hareketleriyle ne ilgisi var? Yeterince su tüketmezsek, vücudumuz tüm hücreleri için ihtiyaç duyduğu suyu almak için kalın bağırsağa yönelir. Suyu şekillendirici tabureden çeker, bu da daha sert, geçmesi daha zor taburelere yol açabilir.

Lifli Diyet

Normal bağırsak hareketlerinin lifle çok ilgisi vardır. Lif, sindiremediğimiz bitki besinlerinin bir parçasıdır. Böylece bağırsak hareketleri sırasında geçirdiğimiz dışkıların çerçevesini oluşturur. Sebzeler, meyveler ve tam tahıllar çözünür ve çözünmez lif içerir. Çözünür lif suda çözülür, jel benzeri bir hal alır ve böylece dışkıya yumuşak bir fondöten verir. Çözünmeyen lif suda çözünmez, böylece dışkıya hacim kazandırır ve nemli kalmasını sağlar. Her iki lif türü de iyi şekillendirilmiş, normal bir dışkı için gereklidir.

Bağırsak Bakterileri

Lifin ötesinde, sağlıklı yiyecekler yemek de bağırsak bakterilerinizin sağlıklı bir dengesini sağlamak için gereklidir ve bağırsak bakterilerinizin sağlığının bağırsak hareketlerinizin rahatlığıyla çok ilgisi vardır. Bağırsak bakterileriniz, kalın bağırsaklarınızın hareketlerinin hızında rol oynar. Bağırsak bakterilerinizdeki sağlıksız bir denge, bağırsak hareketliliğini etkileyebilir. Hızlı hareketlilik ishale yol açabilir; Yavaş hareketlilik kabızlığa neden olabilir

Abur cubur ve yağlı, yağlı yiyecekler bağırsak bakterilerinizi üzecek ve ishal aciliyetine yol açabilecek daha güçlü bağırsak kasılmalarına neden olacaktır.

Bağırsak hareketi için en iyi zaman, vücudunuzun bağırsak hareketi yapmak istediği zamandır.

Özel sağlık sigortası teklifi

07 Eylül 2021
11 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al