Trafik Sigortasında Para İadesi Nasıl Alınır?

Trafik Sigortasında Para İadesi Nasıl Alınır?

Trafik sigortasının zorunlu olan bir uygulama olduğunu az çok hepimiz biliyoruz. Ancak bu noktada merak edilen ve araç sahiplerinin kafasında oluşan soru işaretlerinden birisi de acaba trafik sigortasında para iadesi yapılır mı, yapılıyorsa paramı nasıl alabilirim? Sorusu olmuştur. Bizde HKsigorta olarak bu yazımızda siz değerli müşteri ve takipçilerimiz için trafik sigortasında para iadesi nasıl alınır? Bunu anlatalım istedik.

Zorunlu trafik sigortasında bir dönem fazladan prim artışı olmuş ve sürücüler inanılmaz yüksek rakamlara sigorta işlemini gerçekleştirmişlerdi. Bu noktadan sonra ise sürücülerin haklı isyanları neticesinde trafik sigortasında para iadelerinin de yapılmasına başlandı. Yani burada bir tarih vermek gerekirse Haziran 2014 ile Eylül 2015 arasındaki süre içerisinde trafik sigortasına fazla prim ödemesi yapanlar paralarını tekrar iade alabildiler. Burada bir rakamdan bahsedecek olursak 1 milyonun üzerinde araç sahibinin her birine yaklaşık olarak 100 TL geri prim ödemesi gerçekleştirildi.

Trafik Sigortasının İptali

Yukarıda primlerin yükselmesi neticesinde isyan eden sürücülerin geri iadelerini aldıklarından bahsettik. Peki, bir sürücü trafik sigortasına ödediği paranın tamamını tekrar alabilir mi? ya da ne kadarını alabilir. Kimlerin bu şekilde bir hakkı vardır?

Sorunun yanıtı net bir ifadeyle trafik sigortası zorunlu olan bir uygulamadır. Dolayısıyla kara yolunda seyir halinde olan her sürücü aracına sigortasını yaptırmak durumundadır. Bu sigortada araç kullanıldığı sürece para iadesi mümkün değildir. Ancak farklı bir durum ortaya çıkacaktır ki o da şu şekilde olur.

Aracınıza sigorta yaptırdınız ve yaklaşık 2 ay kullandıktan sonra aracınızı satmaya ya da değiştirmeye karar verdiniz. Eskiden yeni araç aldığınız zaman eski sigortanızı o araçta devam ettire biliyordunuz. Ancak yeni düzenleme neticesinde. Aracınızı sattığınız andan itibaren sigorta firmanıza başvurduğunuzda kullandığınız süre düşüldükten sonra kalan süre için geri ödemenizi alabiliyorsunuz. Bir diğer geri alabilme şekli ise vefat halinde gerçekleşiyor. Sürücü hayatını kaybetmişse bu durumda yine aynı şekilde kalan süre için iade talebinde bulunabiliyorsunuz ve paranız ölen kişinin yakınına ödeniyor.

Kısacası trafik sigortasında geri ödeme zorunlu olan hallerin dışında mümkün değildir. Konuyla ilgili daha fazla detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir isterseniz aşağıdan yoruma yazarak detaylı bilgileri sorabilirsiniz.

17 Temmuz 2019
512 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al