Kaza Sonrası Ne Yapılmalıdır?

Kaza Sonrası Ne Yapılmalıdır?

Trafiğe çıkan her sürücü kaza riski ile karşı karşıyadır. Bu nedenle de her sürücünün mutlaka böyle istenmedik bir durum karşısında neler yapması gerektiğini bilmesi gerekiyor. Aksi takdirde elinizin ayağınıza dolaşması söz konusu olacak. Hasar mı düşüneceksiniz, karşı taraftaki sürücüyü mü düşüneceksiniz yoksa nasıl bir işlem mi yapacaksınız onu mu düşüneceksiniz? Hepsinin bilinmesi sizin soğukkanlılığınızı korumanız için önemlidir. Kaza sonrasında ilk akla gelen acaba polis mi yoksa ambulans mı çağrılmalıdır? Burada sıralamanın nasıl olması gerektiğine dair aşağıda size bilgiler verelim istedik.

Aracınızla trafikte gidiyorken karşınıza hiç beklemediğiniz anda başka bir araç çıktı ve kontrolü kaybederek ona çarptınız. Eğer ki sizin sağlığınızda herhangi bir sorun yoksa hemen karşı taraftaki araçta olanları kontrol etmelisiniz. Eğer karşıda bir yaralanma söz konusu olduysa bu durumda 112 acil’i arayarak ambulans isteyebilirsiniz. Ambulans çok kısa bir zaman içerisinde kaza yerine yönlendirilecektir. Siz bu arada kendinizi toparlayın ve 155’den polisi arayın. Çünkü ortada bir yaralanma durumu var ve sizin kendi başınıza anlaşabileceğiniz bir konu değil. Polis gelmeden aracın bulunduğu yerden ayrılmaması gerekiyor bu nedenle de etrafına uyarıcı levhalar koymalısınız. Bunu asla ihmal etmeyin çünkü ikinci bir kazaya neden olabilirsiniz.

Özellikle de gece görünmeyeceğiniz için buna dikkat edilmeli. Hasar sadece araçlarda ve sürücü ya da yolcularda herhangi bir sorun yoksa o zaman kendi kendinize anlaşabilirsiniz. Bunun için polis çağırmaya gerek yoktur. Yapacağınız işlem ise kendi aranızda bir kaza tespit tutanağı tutmak. Tutanağın amacı ise yaşanan durumun tarafların kendi gözlerinden anlatılmasını sağlamak ve eksperlerin de buna göre karar vermesi.

Eğer hasar araçta ve anlaşamadınız ise ya da kaskolu bir aracınız varsa o zaman trafik polisini çağırmanız gerekiyor. Kaza sonrasında kaçmak veya sinirlenmek, panik olmak kavga gibi sürücüyü zor duruma düşürecek olan konulardan uzaklaşmak gerekir.

Kaza sonrasında tüm kanalları harekete geçirdik ve haber ettikten sonra artık kendinizi düşünmenizde fayda var. Bunun içinde bir yakınınızı telaş etmemek için olay yerine çağırabilirsiniz. Ya da bir kenara oturun ve sakinleşmeyi deneyin. Bu sayede heyecan ve korkunuzda kaybolacaktır. Bir sürücünün şunu bilmesi gerekiyor. Araca bindiğiniz zaman her daim trafik kazası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle de olabildiğince dikkatli hareket emek ve heyecanlanmamak gerekir.

21 Mart 2019
379 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al