Soğuk Algınlığının Belirtileri Nelerdir?

Soğuk Algınlığının Belirtileri Nelerdir?

Soğuk belirtilerinin ortaya çıkması genellikle birkaç gün sürer. Soğuk algınlığının semptomları nadiren aniden ortaya çıkar. Soğuk algınlığı ve grip belirtileri arasındaki farkı bilmek, durumunuzu nasıl tedavi edeceğinize ve doktorunuzu görmeniz gerekip gerekmediğine karar vermenize yardımcı olabilir.

Soğuk Algınlığı Semptomları Nelerdir?

  • Tıkanıklık
  • Sinüs basıncı
  • Burun akması
  • Burun tıkanıklığı
  • Koku veya tat kaybı
  • Hapşırma
  • Sulu burun salgıları
  • Boğazınızın arkasında geniz akıntısı veya akıntı

Soğuk Algınlığı Teşhisi

Soğuk algınlığı nadiren doktora gitmeyi gerektirir. Soğuk algınlığının belirtilerini tanımak, kendinizi teşhis etmek için genellikle ihtiyacınız olan tek şeydir. Tabii ki, belirtiler yaklaşık bir hafta sonra kötüleşir veya devam ederse, doktorunuzu görmeniz gerekebilir.

Soğuk algınlığınız varsa, virüsün yaklaşık bir hafta ila 10 gün içinde geçmesini bekleyebilirsiniz. Grip olduysanız, bu virüsün tamamen ortadan kalkması aynı süreyi alabilir, ancak semptomların beşinci günden sonra kötüleştiğini fark ederseniz veya bir hafta içinde ortadan kalkmadıysa, başka bir durum geliştirmiş olabilirsiniz.

Belirtilerinizin soğuk algınlığı veya grip sonucu olup olmadığını kesin olarak bilmenin tek yolu, doktorunuzun bir dizi test yapmasını sağlamaktır. Soğuk algınlığı ve grip için semptomlar ve tedaviler çok benzer olduğundan, teşhis sadece iyileşmenize daha fazla dikkat ettiğinizden emin olmanıza yardımcı olur.

Soğuk Algınlığı Ne Kadar Sürer?

Soğuk algınlığı, üst solunum yolunuzdaki viral bir enfeksiyondur. Virüsler antibiyotiklerle tedavi edilemez. Çoğu durumda, soğuk algınlığı gibi virüslerin sadece yollarını tutması gerekir. Enfeksiyonun semptomlarını tedavi edebilirsiniz, ancak aslında enfeksiyonun kendisini tedavi edemezsiniz.

Ortalama soğuk algınlığı yedi ila 10 gün arasında sürer. Genel sağlığınıza bağlı olarak, az ya da çok semptomlarınız olabilir. Örneğin, sigara içen veya astımı olan kişiler semptomları daha uzun süre Egzersiz Yediklerimizi Nasıl ve Ne Kadar Etkileyebilir?

Belirtileriniz 7 ila 10 gün içinde geçmezse veya kaybolmazsa, doktorunuzu görmek için randevu almalısınız. Geçmeyen semptomlar, grip veya boğaz ağrısı gibi daha büyük bir sorunun işareti olabilir.

Ankara özel sağlık sigortası yaptırdığınızda özel hastanede ayakta tedavinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede sağlığınızı da güvence altına almış olursunuz. Hksigorta.com’dan yaptıracağınız özel sağlık sigortası ile profesyonel sağlık hizmeti alabilirsiniz.

24 Nisan 2021
10 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al