Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Kasko Bedeli ve Risk Kriterleri

Kasko Bedeli ve Risk Kriterleri

Kasko bedeli ve kasko risk kriterleri hakkında sizleri bilgi sahibi yapmak istiyoruz.

Kasko bir aracın kaza ya da maddi hasar alması durumunda devreye giren bir sigorta türüdür. Ancak insanlar genelde bu durumu düşünmeden önce kasko fiyatlarına bakarlar. Ülkemizde kaskonun da ikinci plana atılmasının nedeni tamamen fiyatlarından kaynaklanan bir konudur. Ödenilen sigorta bedelinin fazla olduğundan yakınan sürücüler genelde kasko sigortasını yaptırmayarak trafik sigortası ile yetinirler. Yapılan araştırmalar ise bize şunu gösteriyor kaskoda primlerin %50’lik bölümü tazminatlara %25’lik bölümü yasal kesintilere ve %25’lik bölümü de sigorta şirketlerine kalıyor. Yani bu oranların dünyada kabul görmüş olduğunu söyleyebiliriz. Aslında kasko sigortası yaptırılırken fiyatların yüksek çıkmasın nedeni de bundan kaynaklanmaktadır.  

Kasko Primleri Neden Yükselir?

Şu an dünyada üretilen otomobillere genel olarak baktığımızda renklerinin dahi özel olarak hazırlanmış olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla kasko firmaları primleri belirlerken renkten bile fiyat artırabiliyorlar. Bu da kasko sigortasında fiyatların bireysel olarak belirlenmiş olduğunu gösteriyor. Bunun yanı sıra sürücünün yaşı, mesleği, çocuğunun olup olmadığı gibi faktörlerde bir araya getirilerek kasko fiyatları hesaplaması yapılıyor. Bunların yanı sıra dünyadaki genel faktörler ve piyasa da devreye alınarak fiyatların belirlenmesi sağlanmış oluyor.

Kaskoda Risk Kriterleri

Yaş ve Cinsiyet: Genç sürücüleri ele aldığımız zaman onlar tecrübesiz olarak görülür ve kaza yapma ve kazaya yol açma ihtimalleri her zaman yüksek tutulur. Yapılan araştırma ve istatistiklere göre bayanların az kaza yaptıkları tespit edilmiştir. Bunun içinde bayan sürücülerin kasko bedelleri daha az çıkacaktır.

Sınıfı ve aracın yaşı: Bazı araçlar var ki yaşları fazla olduğundan dolayı tamir masrafları daha fazladır. Üstelik kaza riskleri fazla olduğundan dolayı bu araçlarda kasko bedeli daha fazla çıkacaktır.

Aracın Fiyatı: Kasko fiyatlarında aracın modeli ve markası da etkileyici faktördür. Eğer ki aracınız klasik ve de spor bir araç ise onların tamir masrafları diğerlerine göre daha fazla olacağından dolayı daha fazla kasko fiyatı daha yüksek çıkacaktır.

Motor Gücü: Aracınızın motor gücü de kasko fiyatını etkileyen faktörler arasındadır. Yüksek bir motor gücüne sahip aracınız varsa bu durumda kasko bedeliniz daha fazla çıkacaktır.

Meslek: Bazı meslekler sık araç kullanmayı gerektirecektir. Dolayısıyla çok fazla aracınızla seyahat ediyorsanız o zaman ister istemez kaza riskiniz daha fazla olacaktır.

Eğitim: Eğitim kaza risklerini belirleyen faktörler arasındadır. Yapılan araştırmalar bize gösteriyor ki eğitimli kişilerin kaza yapma riskleri daha az oluyor.

23 Şubat 2019
170 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al