Akut Karaciğer Yetmezliği Nedir?

Akut Karaciğer Yetmezliği Nedir?

Akut karaciğer yetmezliği, genellikle önceden karaciğer hastalığı olmayan bir kişide hızla günler veya haftalar içinde meydana gelen karaciğer fonksiyon kaybıdır. En yaygın olarak bir hepatit virüsü veya asetaminofen gibi ilaçlardan kaynaklanır. Akut karaciğer yetmezliği, daha yavaş gelişen kronik karaciğer yetmezliğinden daha az yaygındır.

Fulminan karaciğer yetmezliği olarak da bilinen akut karaciğer yetmezliği, aşırı kanama ve beyinde artan basınç gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Hastaneye yatmayı gerektiren tıbbi bir acil durumdur.

Nedene bağlı olarak, akut karaciğer yetmezliği bazen tedavi ile tersine çevrilebilir. Ancak birçok durumda karaciğer nakli tek tedavi olabilir.

Akut Karaciğer Yetmezliğinin Belirti Ve Semptomları

  • Cildinizin ve göz bebeklerinizin sararması
  • Sağ üst karın bölgesinde ağrı
  • Karın şişmesi
  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • Genel bir kendini iyi hissetmeme hissi (halsizlik)
  • Oryantasyon bozukluğu veya karışıklık
  • Uyku hali
  • Nefesin küflü veya tatlı bir kokusu olabilir
  • Titreme

Akut karaciğer yetmezliği, sağlıklı bir insanda hızla gelişebilir ve yaşamı tehdit eder. Sizde veya tanıdığınız bir kişide aniden gözlerde veya ciltte sararma meydana gelirse; üst karın bölgesinde hassasiyet veya zihinsel durumda, kişilikte veya davranışta herhangi bir olağandışı değişiklik olursa, hemen doktora başvurun.

İlginizi Çekebilir: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Akut karaciğer yetmezliği, karaciğer hücreleri önemli ölçüde hasar gördüğünde ve artık işlev göremediğinde ortaya çıkar. Potansiyel nedenler şunları içerir:

Asetaminofen doz aşımı: Çok fazla asetaminofen (Tylenol, diğerleri) almak, Amerika Birleşik Devletleri’nde akut karaciğer yetmezliğinin en yaygın nedenidir. Amerika Birleşik Devletleri dışında, asetaminofen parasetamol olarak bilinir. Akut karaciğer yetmezliği, çok büyük bir asetaminofen dozundan sonra veya birkaç gün boyunca her gün önerilenden daha yüksek dozlardan sonra ortaya çıkabilir.

Siz veya tanıdığınız biri aşırı dozda asetaminofen aldıysa, mümkün olduğunca çabuk tıbbi yardım isteyin. Tedavi karaciğer yetmezliğini önleyebilir. Karaciğer yetmezliği belirtilerini beklemeyin.

Reçeteli ilaçlar: Antibiyotikler, nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar ve antikonvülzanlar dahil olmak üzere bazı reçeteli ilaçlar akut karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

Bitkisel takviyeler: Bitkisel ilaçlar ve takviyeler, akut karaciğer yetmezliği ile ilişkilendirilmiştir.

Hepatit ve diğer virüsler: Hepatit A, hepatit B ve hepatit E akut karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

06 Ekim 2021
15 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al