Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Trafik Sigortası Basamak Hesaplama

Trafik Sigortası Basamak Hesaplama

Sürücülerin güvenlik standartlarını iyileştirmek devletin önemli vazifelerinden bir tanesidir. Bunun içinde devlet sorumluluğunun bilincinde olarak sürekli yeni kurallar ve bu kuralların ihlallerinin caydırıcılığı için ağır cezalar uygulamaya başlamıştır. Bu nedenle de sürücüler araçlarının direksiyonlarına oturduklarında mutlaka dikkatli, temkinli ve bilinçli bir şekilde hareket etmesi gerekir. İşte trafik sigortası da her ne kadar karşı sürücüyü ilgilendiriyor gibi görünse de aslında sürücünün kendisini de güvene almış olduğu bir sigorta turudur. Bunun içinde devlet adına zorunlu trafik sigortası demiş ve yapılmaması durumunda ciddi yaptırımlar uygulanmasına hükmetmiştir. Peki, bunlara rağmen yaptırmayanların olduğunu biliyoruz. Lakin düzenli olarak sigortasını yaptıran kişiler basamak olarak hasarsızlık indirimi aldıklarına göre bu hesaplama nasıl yapılır. 

Trafik sigortası hesaplama Ankara

Trafik Sigortası Hasarsızlık Kademesi

Zorunlu trafik sigortası kapsamında bulunan kişiler, yıllık olarak bu sigortayı yaptırmakla mükelleftirler ve her sene yeni bir poliçe altında uygulama gerçekleştirilir. Bu uygulama kapsamında kişi ilk defa sürücü olarak zorunlu trafik sigortasından faydalandığında 4. kademeden yani baz fiyattan bir prim ödemesi yapar. Kişi bu şekilde bir seneyi hasarsız bir şekilde tamamlar ve hasar kaydı oluşmazsa, bir sonraki sene kademe atlamaya hak kazanır ve bu defa 5. kademeden %15 indirim ile prim ödemesi yaparlar. Benzer şekilde sürücü eğer ilk senesinde baz fiyat öderken bir hasar kaydı söz konusu olursa bu durumda da bir sonraki sene zorunlu trafik sigortası poliçesi için %50 zamlı olarak ödeme yapmak zorunda kalır. Bu basamaklar 1 ile 7 arasında değişir ve en düşük basamak 1 iken en yüksek basamak ise 7’dir.

Otomobiller İçin;

1.Basamak 2,712 TL

2.Basamak 2,169 TL

3.Basamak 1,627 TL

4.Basamak 1,085 TL

5.Basamak 922 TL

6.Basamak 759 TL

7.Basamak 597 TL

Yukarıda otomobil sürücülerinin ödemesi gereken sigorta poliçesi basamakları söz konusudur. Burada bir örnek alınması gerektiğinden bahsedecek olursak 4. basamak baz alınabilir. Zorunlu trafik sigortası primleri ise her yıl gelen zamlarla birlikte değişiklik gösterebiliyor. Kişiye özel bir uygulama olduğundan dolayı fiyatlara etki eden faktörlerden birisi de yaş, şehir, meslek gibi özel ayrıntılar olabiliyor.

03 Şubat 2020
130 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al