Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Sisli Havalarda Nasıl Araba Kullanılır?

Sisli Havalarda Nasıl Araba Kullanılır?

Kışın araç sürücülerinin keyiflerini kaçıran doğa olaylarından bir tanesi olan sis dikkat edilmemesi halinde kaza ile karşı karşıya kalmak için geçerli bir nedendir. Bir sürücü kışın aracında yağışlara karşın her türlü önlemi alabilir ancak havada sis varsa aracın teknik donanımları ne kadar iyi olursa olsun dikkatini toplamadığı zaman kaza yapabilir ya da kazaya neden olabilir. Biz de Hksigorta.com olarak bu makalemizde buradan hareketle yola çıktık ve siz değerli sürücülerimize sisli havalarda nasıl araba kullanılır bu konuda bilgiler verdik.

Hemen şöyle başlayalım. Eğer havada sis varsa zaruri bir nedeniniz yoksa asla trafiğe çıkmamalısınız. Çünkü sisin öyle bir etkisi vardır ki önünüzde seyreden aracı bile göremezsiniz. Ancak böyle durumda mecburen yola çıkmanız gerekiyorsa o zaman şu önerilerimizi dikkate almanızda fayda vardır.

Aracınızın farlarını kısa ayarda tutun eğer sis farlarınız varsa bu durumda mutlaka yanıyor olmasına özen göstermelisiniz. Sisin ne zaman bastıracağı belli olmadığından dolayı her an sis lambalarınız hazır olması gerekiyor. Sileceklerinizi daima çalışır durumda tutmanız gerekiyor. Bunun için yola çıkmadan önce sileceklerinizi kontrol etmelisiniz. Sis görüş alanınızı düşüreceği için camdaki lekeleri silerek yolunuza öyle devam etmelisiniz. En ufak bir su damlasının bile sisli havalarda güvenli sürüşü tehlikeye attığını söyleyebiliriz. 

Sisli havalarda genelde yapılan öndeki aracı takip ederek o nereye gidiyorsa arkasından gidilir. Eğer sizde bu şekilde bir yöntemi izliyorsanız o zaman bunun yanlış olduğunun altını çizelim çünkü sisli havalarda meydana gelen zincirleme trafik kazalarına baktığımız zaman en önemli neden olarak gösterilebilir.

Bazı sürücüler sisli havada dörtlü yakıp da ilerliyor. Ancak bunun sizi tehlikeye düşüreceğini unutmamalısınız. Öndeki aracı takip edebilmeniz için daha fazla yanaşırsınız ve bu da sizin takip mesafenizi düşürmeniz anlamına gelecektir. Bu da bahsettiğimiz gibi zincirleme kazalara bir neden olabilir.

Sisli havalarda zeminin kuru havalar gibi olmayacağını bilmelisiniz. Zemin böyle havalarda kayganlaşacak ve lastiklerin tutunması güçleşecektir. Eğer ki önünüzü net olarak göremiyorsanız o zaman yol çizgilerini ya da kenar çizgilerini takip etmeniz gerekir.

Sisli havada araç içerisindeki buharlanmalara dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde görüş mesafeniz sıfıra kadar düşecektir.

20 Kasım 2019
141 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al