Evde COVID–19 Hasta Bakımı Nasıl Olmalı?

Evde COVID–19 Hasta Bakımı Nasıl Olmalı?

COVID–19 için test yaptırmak ve kendi kendini karantinaya almak virüsle mücadelede ilk adımdır. Ancak karantinaya aldıktan sonra neler olacak herkesin bunu kestiremiyor olması süreç içerisinde kafa karışıklığına eden oluyor.

Muhtemelen soğuk algınlığı veya griple mücadelede artık bir uzmansınız, ancak COVID–19 vakasını evde tedavi etme konusunda hiçbir şey bilmiyorsunuz ve kafanızdaki ilk soru işareti hangi ilacın kullanıldığıdır.

COVID-19 için hangi ilacı almalıyım?

COVID-19 için aşı olmadığı gibi, daha hızlı ortadan kalkması için alabileceğiniz özel bir ilaç da yoktur. Ancak, rahatsız edici semptomlarınıza rağmen kendinizi daha rahat hissetmeniz için atabileceğiniz adımlar vardır.

Evde kendi kendinize tedavi etmek için şunlara odaklanın:

  1. Bol bol dinlenin.

Yeni bir virüsle savaşırken vücudunuzun meşgul olmasını bekleyin. Kendinize dinlenmek için bolca zaman vererek bu sayede vücudunuza işi bitirmek için ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamaya yardımcı olmuş olacaksınız..

  • Bol su içmek.

Yeterince su aldığınızda birkaç semptomu da hafifletmiş olacaksınız. Ateşlere genellikle artan terleme eşlik eder ve bol su içmek, kaybettiğiniz fazla suyu yerine koymanıza yardımcı olabilir. Kuru öksürüğünüz varsa, sıcak suda bir çay kaşığı bal boğazınızı rahatlatmaya yardımcı olabilir. Tıkanıklığınız varsa, ılık, kafeinsiz bir içecek mukusun gevşemesine yardımcı olacaktır. Ek olarak, iyi su tüketmenizi sağlamak, virüsle savaşırken bağışıklık sisteminize yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir: Ankara özel sağlık sigortası

  • Gerektiğinde reçetesiz satılan ilaçlar kullanmak.

Ateşin yüksekse, ateşi düşürmeye yardımcı olması için ateş düşürücü alabilirsin. Vücut ağrılarınız, boğaz ağrınız veya şiddetli öksürüğünüz varsa, ağrı kesiciler bu semptomların getirebileceği rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilir.  

Unutmayın, kendi kendini karantinaya almak, evinizden çıkmamak demektir. Daha rahat hissetmenize yardımcı olacak ilaçlara veya diğer yiyeceklere ihtiyacınız varsa, temassız bir teslimat hizmeti kullanın veya sevdiğiniz birinden veya arkadaşınızdan ihtiyacınız olabilecek her şeyi kapınıza kadar teslim etmesini isteyin.

Hafif ila orta dereceli bir COVID-19 vakasıyla birlikte gelen semptomlar, birkaç gün ila bir hafta veya daha fazla sürebilir. Çoğu insan iki hafta içinde iyileşir.  

Ağrılarınız şiddetleşiyor belirtilerinizin ciddiyeti hakkında .kafanızda soru işareti varsa, mutlaka doktora gitmeyi ihmal etmeyin.

23 Eylül 2020
225 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al