Doğru Sürüş Konumunun Faydaları

Doğru Sürüş Konumunun Faydaları

Bir araba sürerken, sürücü koltuğunuzun sürüş kolaylığı ve araç üzerinde daha iyi kontrol sahibi olmak için mükemmel şekilde ayarlandığından emin olmanız gerekir.  

Koltukların yanlış ayarlanması, hava yastıkları patladığında yaralanma riskini de artırır. Bir sürücünün koltuğunu boynunu veya başını zorlamayacak şekilde ayarlaması gerekir. Rahat bir pozisyon bulana kadar koltuğu ileri veya geri hareket ettirmek için kolu kaydırmak gerekecektir.

Doğru oturma konumu nasıl ayarlanır?

Sürücü koltuğunun konumu doğru ayarlanarak rahat bir şekilde araç sürülebilir. Sürücü koltuğunun rahat bir konumda olup olmadığını test etmek için birkaç faktör vardır.

Sürüş sırasında kollarınızın ne kadar düz olduğunu kontrol edin. Koltukta oturan sürücü öne doğru uzanmaya çalışırsa, elleri rahatsız olmadan veya öne doğru eğilmeden direksiyonun üst kısmına ulaşmalıdır, o zaman koltuk doğru pozisyondadır.

Kontrol edilecek başka bir şey de ayak pedalı erişimidir. Bu testte, sürücü ileri hareket etmeden hem gaz pedalını hem de debriyajı bu pozisyondan itebilmelidir.

Ayak kırılırken sürücünün dizinin direksiyon simidine çarpmadığı kontrol edilmelidir. Diz dokunursa, ikisi arasında hiç temas olmayana kadar koltuğu uygun şekilde ayarlamalısınız. Ayrıca direksiyon simidi, sürüş sırasında herhangi bir zorlanma yaratmayacak şekilde kaldırılabilir.  

Koltuğun yüksekliği sürücünün boyuna göre ayarlanacaktır. Arka camın yanı sıra aynayı görmeyi kısıtlayabileceğinden çok fazla veya çok az olmamalıdır. Manüel arabalarda, sürücünün vitese kolayca ulaşıp ulaşamayacağını kontrol etmek de çok önemlidir. Yani manüel bir arabanız varsa, koltuk vitese erişime göre ayarlanmalıdır.

Ankara Trafik Sigortası

Trafik sigortası yapılması zorunlu olan bir güvence türüdür. Trafikte hareket halinde olan her aracın mutlaka sigortasını yaptırması gerekir. Trafik sigortası olası bir kaza sonrasında devreye girer bu nedenle aracınızla ilgili herhangi bir kaza durumu oluşmadan önce mutlaka gerekli olan bakımları yapmalısınız. Doğru oturma pozisyonu ve koltuğun ayarlanması kaza riskini aza indirecektir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken en önemli hususların başında kendi güvenliğinizi korumak olmalıdır.

Aracınız için doğru sigorta teklifini almak istiyorsanız Hksigorta.com adresimizden bizimle iletişime geçebilirsiniz. En uygun Ankara trafik sigortası teklifi size sunabiliriz.

27 Kasım 2020
226 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al