Deprem Sigortası Nedir?

Deprem Sigortası Nedir?

Deprem sigortası yani daha başka bir adıyla DASK evinizi olası depreme karşı koruma altına alan bir sigorta türüdür. Deprem sigortası zorunlu olan bir sigorta olmasına karşın yaptırılmadığı zaman herhangi bir cezai işlem uygulanmıyor olması ise deprem sigortasına ilginin düşük olmasını sağlamıştır. Oysaki ülkemiz deprem kuşağında yer almaktadır ve daima deprem riski mevcuttur. Olası risklerin bu kadar yoğun olduğu coğrafyamız içerisinde ise deprem sigortası yaptırılmaması çok mantıklı olmamıştır. Deprem sigortası geçtiğimiz yıllarda yaşanan büyük deprem sonrasında binlerce konutun yerle bir olması sonucunda geliştirilmiş ve aynı durumun söz konusu olması halinde ise insanların evlerini yaptırmalarının daha da kolay olması sağlanmıştır. Çünkü depremin izlerinin halen bazı yerlerde ve ailelerde silinmemiş olduğunu görebiliyoruz.

Deprem sigortasının zorunlu olduğunu söyledik ve bu sigorta yıllık olarak yapılmak zorundadır. Sigorta poliçenizin başladığı tarihten itibaren 12 aylık dönem içerisinde olası depreme karşın sizi koruma altına alacaktır.

Deprem Sigortası Önemi

Deprem sigortası yapıldığı zaman sadece deprem değil doğal afetlerde meydana gelecek olan sorunlarda da zararınız karşılanacaktır. 2000 yılından beri yürürlükte olan bu sigorta hizmetindeki amaç meydana gelen tüm zarara karşı konutunuzu sigortalamaktır.  Deprem sigortasını yaptırmamanın cezasının olmadığını söyledik ancak bu sigortanın zorunluluğu da şu konularda ortaya çıkıyor. Örneğin yeni bir ev almak istediniz ve banka kredisi kullanmanız gerekiyor. Banka sizin deprem sigortanız olmadan kredi almanıza izin vermiyor. Ya da elektriğinizi suyunuzu evinize bağlatmak istediniz bu durumda DASK yani deprem sigortanız olmadan bunlara izin verilmiyor. Kısacası deprem sigortasının cezası olmamış olsa bile bir takım işlemleri bu sigortanız olmadan da yaptırmanız mümkün değildir.

Deprem sigortasında primlerde çok küçük olarak belirlenmiştir. Depremin olası vermiş olduğu zararı düşündüğünüzde ise ödemiş olduğunuz bu prim ücretinin neredeyse devede kulak olduğunu da söylemek mümkün.

Deprem Sigortası Teminat İçeriği

  • Yangının sebep olabileceği,
  • İnfilakın sebep olabileceği,
  • Tsunaminin sebep olabileceği,
  • Yer kaymasının sebep olabileceği
  • Zararlara karşı teminat verilmektedir.

Yapılarınıza deprem sigortası yaptırdığınız zaman tam kapsamlı bir güvenceye sahip olursunuz.

Sizleri değerli okurlarımızı Deprem Sigortası hakkında bilgilendirmeye çalıştık.

14 Haziran 2019
458 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al