Trafik Kazasında Tazminat

Trafik Kazasında Tazminat

Trafik kazaları beklenmedik bir şekilde gelişir ve ciddi sonuçları olabilecek problemler oluşturan durumlar meydana getirebilir. Eğer ki bu şekilde bir kaza yaşanmışsa bu durumda sonrasında neler yapılması gerektiğini bilmekte çok önemlidir. Bu makalemizde bu konu üzerinde ayrıntılı açıklama yapalım istedik. Kaza sonrasında tazminat nasıl hesaplanır ve sure ne kadardır makalemizin devamında anlatılmıştır.

Trafik kazası meydana gelmişse öncelikli olarak olay yerini emniyete almak gerekiyor. Bunun için diğer araçlara karşı önlem alınması şarttır. Kazadan sonra önlem alındıktan sonra tarafların kaza tespit tutanağı tutması gerekiyor. Bu tutanak olayın anlaşılır olmasını sağlayacaktır. Kazanın fotoğrafını çekmeli ve sonrasında da sigorta şirketinizi durumdan haberdar etmeniz surecin başlangıcı olacaktır.

Trafik Kazası Sonrası Sakatlık Hali

Kaza sonrasında sakatlık durumu gelişmişse öncelikli olarak bu durumun ispat edilmesi gerekiyor. Durumun kaza nedeniyle olduğunun belirlenmesiyle birlikte ortaya çıkan bir hak mağduriyeti olacaktır ve bunun içinde tazminatı sigorta şirketinden talep edebilirsiniz. 

Tazminat Nasıl Hesaplanır?

Trafik kazasının tazminatının hesaplaması yapılırken birçok faktör devreye girer. Eğer ki bir ölüm hali söz konusuysa ve ölenin yaşı bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısı, aylık kazancı ve potansiyel ömrü göz önünde bulundurularak bir hesaplama yapılır. Eğer ölen kişi çocuksa u durumda çocuğun ailesine gelecekte olacağı destek göz önünde bulundurulur ve hesaplama ona göre yapılır. 

Fiziksel bir hasar kalmışsa bu durumda tedavi masrafları, kişinin bu durumunun sürdüğü kadar iş yapamamasından dolayı yaşamış olduğu maddi kaybı hesaplanır ve tazminat ödemesi buna göre yapılır.

Uzuv kaybı veya felç gibi sürekli sakatlık durumlarında ise kişinin iş kaybına bu durumların etkisi kişinin manevi ve psikolojik hasarı da göz önünde bulundurularak hesaplanır.  

Tazminat Ödeme Süresi Ne Kadar?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz sorunlarla ilgili olarak ise evraklarınızı mutlaka eksiksiz bir şekilde 8 iş gününde teslim etmiş olmanız ve size ödeme yapılmış olması gerekiyor. Eğer zaman aşımına uğramak istemiyorsanız bu durumda en geç 2 yıl içerisinde başvuru işlemini gerçekleştirmeniz gereklidir. Aksi takdirde bu sure sonunda dava açmış olsanız bile reddedilir ve zaman kaybına uğramış olursunuz.

24 Aralık 2019
466 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al