Araba Lastiğini Saklarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Araba Lastiğini Saklarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Otomobillerde kullanılan lastikler sürücüsüne göre farklılık göstermiş olsa da her lastiğin sökülüp kaldırılırken belli bir düzen içerisinde olması gerekir. Lastiğinizi uygun koşullarda saklamadığınız zaman sertleşmesine ve özelliğinin kaybedilmesine neden olabilirsiniz. Lastiklerin kullanılsa da kullanılmasa bir ömrü vardır. Bu da kendi içinde raf ve kullanım ömrü olarak ikiye ayrılmıştır. Aşağıda bahsedeceğimiz konular ise kullandığınız lastiğinizi kaldırıp bir sonraki yıl için bekletirken nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair olacaktır. 

Önce Lastiklerinizi Temizlemelisiniz

Lastikler kullanım sonrasında üzerinde balata tozu, çamur, toz gibi pislikler bırakırlar. Dolayısıyla siz bunları temizlemediğinizde uzun süre boyunca hareketsiz kalacağından dolayı bir süre sonrasında lastiklerinize zarar vermeye başlarlar. Bunun içinde lastiğinizi kaldırmadan önce su ve sabunla yıkamanız gerekir. Eğer ki siz sadece lastiği değil de jantıyla birlikte çıkarıyorsanız o zaman jantlarınızı da temizlemeniz önemlidir. Yıkadıktan sonra ise direk kaldırmayın önce kurumasını bekleyin. Üzerine parlatıcı ya da kimyasal sıkarak kaldırmayın.

İyice Sarın

Lastiklerinizi yıkayıp kuruttuktan sonra onları bir çöp poşeti içerisine koyarak sarabilirsiniz. Eğer ki ağzını bantlayacaksanız önce içindeki havayı boşaltmanız gerekiyor. Hatta elektrikli süpürge ile içindeki hava da çekilebilir. Lastiklerin bozulmaması için hava ile temasını kesmelisiniz. 

Dik Saklayın

Lastiklerinizi kaldırırken yatay bir şekilde kesinlikle koymamalısınız. Bu lastiğinizin yanak özelliğinin bozulmasına neden olacaktır. Bunun için her zaman dik koyarak saklamanız yerinde olacaktır. Lastiklerinizin üzerine daha az yük binmesi için yeriniz yoksa bu şekilde üst üste koyabilirsiniz. Eğer ki jantınızla birlikte kaldırıyorsanız bu durumda yatık koymanız daha mantıklı olacaktır. Çünkü bu şekilde lastiğe daha az yük biner ve yapısı bozulmaz.

Lastik Asılmalı mı?

Lastiklerinizi saklarken en iyi yöntemlerden birisi askıda olmasıdır. Ancak lastiklerinizin üzerinde jant yoksa o zaman asmanızı da tavsiye etmiyoruz çünkü bu kez de şekilde bozukluğuna neden olabilirsiniz

Saklama Brandaları

Son dönemde pek çok kişinin tercih ettiği yöntemlerden birisi olan lastik saklama brandaları sayesinde lastiklerin bir arada ve daha derli toplu durduklarını biliyoruz. Ancak siz bu brandaların içerisindeki havayı almadığınız zaman lastikleriniz çok fazla koruma altında olmayacaktır. Ancak lastik brandası yine de poşetle saklamadan çok daha iyi bir çözümdür. Üstelik bu şekilde taşınması daha kolay olacaktır.

08 Ağustos 2019
443 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al