Magnezyum Nedir, Faydaları Nelerdir?

Magnezyum Nedir, Faydaları Nelerdir?

Magnezyumun sağlığa faydaları arasında kabızlığın, eklamptik nöbetlerin ve astımın önlenmesi yer alır. Sinirlerinizi, kaslarınızı ve kemiklerinizi sağlıklı tutar. Ayrıca protein sentezine ve hücresel metabolizmaya yardımcı olur. Magnezyum, normal bir kalp atışını sürdürmek için hayati öneme sahiptir ve doktorlar tarafından kalp ritmindeki düzensizlikleri tedavi etmek için kullanılır.

Diğer sağlık yararları arasında osteoporozun azaltılması ve şeker seviyesinin korunması üzerindeki olumlu etkisinin yanı sıra diyabet, sırt ağrısı ve çeşitli psikiyatrik bozukluklar üzerindeki olumlu etkileri bulunmaktadır.

Magnezyum nedir?

Magnezyum, genel sağlığı korumak için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu temel bir mineraldir. İnsan vücudu tarafından kalsiyum emilimine yardımcı olan ve dişlerin ve kemiklerin oluşumunda ve güçlendirilmesinde önemli bir rol oynayan bu temel minerallerden biridir.

Magnezyumun önemi nedir?

Magnezyum vücutta 300’den fazla biyokimyasal reaksiyon için gereklidir. Vücuttaki en yaygın dördüncü mineraldir ve sayısız yönden kısmen sorumludur. Vücudumuzdaki toplam magnezyumun yaklaşık %50’si kemiklerimizde depolanırken, kalan kısmı ağırlıklı olarak vücut doku ve organlarındaki hücrelerde bulunur. İnsan vücudu bu temel mineralin sabit bir seviyesini düzenlemede çok iyi olmasına rağmen, kanda sadece %1’i bulunur.

İlginizi Çekebilir: Ankara Özel Sağlık Sigortası

Magnezyum Kaynakları

Doğal magnezyum kaynakları arasında deniz sebzeleri, ıspanak gibi yapraklı sebzeler ve genellikle bir kişinin düzenli diyetinin ana bileşenleri olan kepekli tahıllar bulunur. Bu mineralin zengin bir kaynağı olarak sınıflandırılabilecek diğer sebzeler arasında domates, pancar yeşillikleri, bakla, lima fasulyesi, enginar, tatlı patates, karabuğday unu, kabak çekirdeği, yer fıstığı, buğday unu, yulaf kepeği, arpa, mısır unu ve çikolata bulunur. Ayrıca süt ve yoğurt gibi süt ürünleri ile balık gibi vejetaryen olmayan yiyecekleri de tüketebilirsiniz.

Magnezyum Eksikliği Belirtileri

Magnezyum eksikliği belirtileri arasında boyun ve sırt ağrısı, anksiyete, yorgunluk, migren atakları, kas zayıflığı ve spazmları, iştahsızlık, kusma, bulantı, uykusuzluk, anormal kalp ritimleri, ishal, kas seğirmesi bulunur.

Magnezyumun Faydaları

Magnezyum, kas ve sinir fonksiyonlarını normal tutmak ve kalbin ritmik olarak atmasını sağlamak için gereklidir. Aynı zamanda sağlıklı bir bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur ve kemikleri güçlü tutar. Kan şekeri seviyelerini düzenlemek, böylece normal kan basıncını yükseltmek için önemlidir. Ayrıca enerji metabolizmasını, protein sentezini destekler ve kardiyovasküler hastalık, hipertansiyon ve diyabet tedavisine yardımcı olur.

27 Kasım 2021
113 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al