Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Araç Kullanırken Cep Telefonuyla Konuşmanın Zararları

Araç Kullanırken Cep Telefonuyla Konuşmanın Zararları

İletişim önemini her geçen gün artırırken iletişim araçları da sürekli olarak yenileniyor. Günümüzde üretilen cep telefonlarına baktığımız zaman sürekli yeni modeller ve yeni özelliklerinde devreye alınmış olduğunu görüyoruz. Yeni telefonların %100’ünün akıllı olduğunu düşündüğümüzde ise telefonlarla özellikle araç sürerken kullanmak riskleri bir kademe daha artırıyor. Aşağıda cep telefonuyla konuşurken araç sürmenin zararları hakkında size bilgiler verelim istedik.

Cep telefonuyla konuştuğunuz zaman ister istemez dikkatiniz dağılacaktır. Bu önemli bir etkendir. Dolayısıyla cep telefonunuza her baktığınızda uygulamalardan ya da farklı bildirimlerin gelmesi sizin dikkatinizin telefon üzerine yoğunlaşmasını sağlıyor.  

İstatistiklere baktığımız zaman sürücülerin yaklaşık olarak % 22’sinin cep telefonuyla konuşurken araç kullandıklarını gösteriyor ya da farklı uygulamalar üzerinden mesaj gönderiyorlar. Bu da beraberinde stres ve konsantrasyon bozukluğuna neden oluyor. Araba kullanırken bunları yapıyor olmak ise sizin kaza riskinizi yaklaşık olarak 23 kat daha fazla artırıyor. Bu da üç farklı dikkat dağınıklığının meydana gelmesine olanak sağlıyor. Görsel, zihinsel, konsantrasyon. Bunları bir arada düşündüğünüz zaman insanın odaklanması ve yaptığı işin öneminin farkına varabilmesi açısından çok mühim. Bunlardan bir tanesi eksik olduğu zaman ise ciddi anlamda problem yaşanabilecektir. Öyle ki görsel olarak dikkatinizin cep telefonu üzerine yoğunlaşmış olması saniyelik gerçekleşecek olan trafik kazasına neden olabilecektir.

Ben buna neden olmam diye düşünebilirsiniz. Ancak trafik kazalarının nedenlerine baktığımız zaman yoldan çıkmaların en çok yaşanılan kazalar arasında olduğunu görebiliyoruz. 

Cep telefonuyla konuşurken araç kullanmak sadece sizin hayatınızı tehlikeye atmakla kalmıyor karşı sürücünün ya da yayanın hayatını da riske atıyor. Bunun yanı sıra cezai yaptırımlarının olduğunu da söylemeden geçmeyelim. Bir araç kullanırken ellerin serbest olması demek kazaya davetiye çıkarmak demektir ve bunun ağır cezaları olabilir. Üstelik ehliyetinizden de 3 puan düşecektir.

Bir sürücü için otomobil kullanımı esnasında dikkat çok önemlidir ve sürüş esnasında cep telefonuyla konuşmakta sizin dikkatinizi mutlaka dağıtacaktır. Bu durum özellikle İspanyollar arasında ciddi sıkıntı olduğundan dolayı öne çıkmış ülke olmuşlardır. Sonuç olarak sürdüğünüz araçtaki can sizin ve sevdiklerinizin bunun için araç kullanırken cep telefonu ile konuşmamanız tavsiye edilir.

11 Temmuz 2019
141 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al