Yürümenin Faydaları

Sağlıklı bir yaşam tarzı için önerilen birçok fiziksel aktivitenin dışında sabah yürüyüşü her zaman listenin başında gelir. Bu spor için spor salonuna gitmenize veya kişisel bir antrenör tutmanıza gerek yoktur ve herhangi bir ekipman gerekmez. İhtiyacınız olan tek şey iyi bir çift yürüyüş ayakkabısı ve yürüyüş yolu gibi açık bir alandır.

Düzenli bir sabah yürüyüş programı, kilo vermekten daha fazlasına yardımcı olabilir; kalbiniz, eklemleriniz, akıl sağlığınız, akciğerleriniz ve bağışıklık sistemi ilgili birçok sağlık sorununa iyi gelecektir.

Düzenli bir sabah yürüyüşünün yararlarına bir göz atalım

Diyabet riskini azaltır

Tempolu yürüyüş yaklaşık 300 kalori yakmanıza yardımcı olabilir. Yağlarınızı kaybetmenize ve depolanan şekerleri tüketmenize yardımcı olur. Ne kadar uzun yürürseniz o kadar çok kalori yakarsınız. İyileştirilmiş kan şekeri seviyeleri ile Tip 2 diyabet riskini azaltabilirsiniz. Sabah yürüyüşleri, hali hazırda şeker hastalığı olan ve şeker seviyelerini dengelemek isteyen insanlar için de faydalıdır.

Uyku düzenini dengeler

Huzursuz geceler ve uykusuzlukla uğraşan insanlar, düzenli sabah yürüyüşünden fayda görecektir. Zihninizi sakinleştirmenize ve vücudunuzda depolanan enerjiyi kullanmanıza yardımcı olur. Vücudunuzun gündüz aktif kalmasına yardımcı olur, böylece geceleri sağlıklı bir uyku çekebilirsiniz.

Akciğer kapasitesini artırır

Hızınıza bağlı olarak yürümek ciğerlerinizin daha fazla oksijen pompalamasına yardımcı olabilir. Vücut kaslarınız ve dokularınız, hızlı yürürken gerekli enzim reaksiyonlarını gerçekleştirmek için daha yüksek oksijen seviyelerine ihtiyaç duyar. Bu da akciğer kapasitenizi artırır.  

Beyin işlevini iyileştirir

Düzenli tempolu yürüyüş vücutta kan dolaşımını ve oksijen akışını iyileştirdiği için stres seviyelerini de azaltır. İyileştirilmiş kan ve oksijen kaynağı ile beyin hacminiz artar, bu da beyin fonksiyonunuzu iyileştirmeye yardımcı olur. Hafıza dejenerasyonu, Demans ve Alzheimer gibi gelecekteki olası zihinsel sağlık sorunları önlemek yararlıdır.

Yürümek depresyonla başa çıkmaya yardımcı olur

Depresyon normalde vücudumuzdaki doğal ağrı kesicimizin veya stres dengeleyici hormonların endorfinlerinin daha az üretilmesi nedeniyle olur. En az 45 dakika boyunca her gün yürümek, vücudunuzdaki endorfin salınımına ve akışına yardımcı olabilir. Sizi enerjik, pozitif ve neşeli hale getirerek depresyon belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur. Daha az endişeli ve gergin hissedersiniz, bu da daha proaktif kalmanıza neden olur.

Sağlık Sigortası Teklifi için tıklayın.

08 Eylül 2020
431 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al