Kredi Borcu Olan Eve Kredi Alınır mı?

Kredi Borcu Olan Eve Kredi Alınır mı?

Bankalar müşterilerine konut kredisi sağladıklarında vermiş oldukları borç paraya karşılık evi ipotek ederler. Bu da borcun bitene kadar evin bankaya ait olacağı anlamına gelecektir. Bu nedenle de daha önce kredi çekilerek alınmış bir evin borcu devam ettiğinden kredi talep edilemez. Ancak bir takım yöntemler kullanılarak evin üzerindeki borç ipoteği kaldırıldıktan sonra ev için ikinci bir kredi talebinde bulunulabilir.

İpotekli Eve Nasıl İkinci İpotek Uygulanır?

Eğer ki krediyi talep ettiğiniz banka aynı eve daha önce kredi sağlamışsa bu durumda olay biraz daha kolaydır. Fakat farklı bir bankadan kredi talep ediliyorsa bu kez iki banka arasında da bir süreç başlatılacaktır. Bir bankaya gittiniz ve alacağınız ev için kredi talebinde bulundunuz bu durumda banka size bir ekspertiz görevlisi gönderecektir. Bu görevli eve geldiğinde sizden evin daha önce hangi bankadan ipotekli olduğuna dair bilgiler alacak ve bir rapor hazırlayacak. Bu işlem sonrasında borcun olduğu bankaya yazı yazılarak borcun kapatma tutarı hakkında bilgi alınacak. Sonrasında ise tapuda bankadan bankaya satış işlemi gerçekleştirilerek ev yeni bankanın üzerine geçecek ve yeni banka ipotek uygulayacaktır.

Evi almak isteyen kişi bankadan ikinci kredisi onay aldıktan sonra evin borcunu banka diğer bankaya gönderiyor ve kalan tutarı da kredi sahibine veriyor. İşte bu şekilde ilk bankanın kredisi kapatılmış ve ev yeni kredi çekilen bankanın ipoteği altına girmiş oluyor.

Hksigorta.com’dan yaptıracağınız Ankara tamamlayıcı sağlık sigortası ile hastane masraflarınızı ortadan kaldırabilirsiniz.

Ev Kredisi İçin Hayat Sigortasının Önemi

Yeni bir ev kredisi alırken sizden yaptırılması istenilen hayat sigortasının amacı aslında sizden ekstra para almak değil başınıza bir sorun gelmesi halinde borcunuzun kapatılmasını sağlamaktır. Eğer ki çektiğiniz krediye ait bir hayat sigortası bulunuyorsa size bir şey olması durumunda geride kalanların maddi olarak kendilerini güvende hissetmesine imkan tanır. Yani borcunuz bu sayede sıfırlanmış olacaktır. Bankaların kredi talebinde hayat sigortasını kendi bankalarından yaptırmak istemesinin nedeni ise ekstra bir para kazanma çabasıdır. Yani olması gerektiğinden daha fazla ücret alınarak bu durumu kendi lehlerine dönüştürmeye çalışırlar.

16 Temmuz 2020
451 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al