Pasta Cila Nasıl Yapılır?

Pasta Cila Nasıl Yapılır?

Otomobillerin boyalarının olduğundan parlak görünmesini sağlayan, olası çiziklerin kamufle edilmesine yarayan işleme pasta cila denilir. İşlem otomobillerin genel olarak görüntüsünün daha güzel olmasını sağladığından dolayı ikinci el araçlarda sıkla yapılan bir durumdur. Pasta cila yapılmış olan bir araç satış sırasında daha avantajlıdır. Çünkü aynı marka ve model araca göre daha estetik bir duruş sağlar.

Pasta Cila Nedir?

Pasta ve cila işlemi otomobillerde bir bütün olarak düşünülür. Ancak bu iki malzemeye baktığımız zaman birbirinden farklıdır. Birlikte anılmasının nedeni ise birbirini tamamlıyor olmasıdır. Pasta işlemi sırasında boya kaldırılır ve cila yapıldığı zaman boyanın kaplanması sağlanır. Genel olarak bu işin yapılmasının nedeni araçtaki küçük çiziklerin giderilmesi ve parlak bir hale getirilmesidir.

Bazı sürücüler araçlarına pasta cila yaptırmakta herhangi bir sorun olduğunu düşünmezken bazıları da zararlı olduğunu düşünür.

 Peki, aracınıza pasta cila yaptırmanızın herhangi zararı var mı?

Pasta Cila Yaptırmak Zararlı mı?

Bu sorunun yanıtını net bir dille belirtecek olursak usta ve kaliteli bir işçilik yapıldığında hayır olacaktır.  Pasta cila işlemi uzman eller tarafından yapıldığı zaman oldukça basittir. Bu sayede araç üzerinde olan ufak çizikler ortadan kaybolmuş olacaktır. Pasta cila işlemi sırasında aracın mutlaka temiz olması gerekiyor. Aksi takdirde araçtaki tozlar boya üzerinde çiziklere neden olacaktır. Araca zarar verip vermemesi konusunda diğer dikkat edilecek nokta ise pasta cilanın zamanlamasıdır. Bu işlemi çok sık aralıklarla yapmak aracın boyasında incelme yapacağından dolayı sağlıklı olmayacaktır.

Pasta Cila ile Boya Korumanın Ne Farkı Var?

Pasta cila işleminin farkı yukarıda belirttiğimiz hususları kapsıyor. Yani aracın boyasının orijinal haline dönüşmesine yardımcı oluyor. Boya korumada ise adından da anlaşılacağı gibi aracın boyasının zarar görmemesi hedefleniyor ve bunun içinde boya üzeri bir kaplama maddesiyle kaplanıyor. Bu sayede araç üzerinde çizikler olmadığından dolayı pasta cila işlemine gerek kalmıyor.

Boya koruma işlemi özellikle yeni model araçlarda kullanılıyor. Bu sayede zamanla aracın kullanımına, dış etkenlere bağlı olabilecek boyaya zarar vericilerinde engellenmesi sağlanmış oluyor. Aracınızın ilk günkü orijinalliği de korunmuş oluyor.

17 Ekim 2019
709 kez görüntülendi
Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al