Trafik Sigortası Primleri Nasıl Belirlenir?

Trafik Sigortası Primleri Nasıl Belirlenir?

Trafik sigortası yaptırmak istediğiniz mantıklı olarak en uygun olanı seçmek istersiniz. Trafik sigortası primlerini sadece sigorta şirketlerinin kar marjı belirlemez bunun dışında etkili olan çok sayıda faktör vardır.

Belirlenecek primlerin belli tutarları devlet tarafından tahsil edilen vergilerdir bu konuda herhangi bir indirim ya da fazladan ücret talebi olmaz vergi kısmı standarttır. Bunun dışında trafik sigortasını arttıran ve azaltan durumlar vardır aracınızın modeli, yaşı, bulunduğunuz il, ehliyetinin kaç yıllık olduğu, araçta alarm olup olmaması ve aracınızın kayıtlı olduğu il prim belirlemede çok etkilidir. Örneğin aracınız İstanbul gibi büyük bir şehrin plaka kodu ile kayıt altına alınmışsa küçük bir şehre göre daha yüksek prim ödersiniz.

Bu durumun nedeni de büyük şehirlerdeki kaza risklerinin daha çok olmasıdır. Çok fazla araç olması, sürekli trafik oluşması ve çok çeşitli tehlikelerin bulunması nedeniyle daha yüksek bir prim ödersiniz. Bunların dışında ehliyetiniz yeniyse daha uzun yıllardır ehliyeti bulunan kişilere göre daha yüksek prim ödemeniz gerekir. Burada deneyime bakılır deneyimli kişilerin daha az kazaya karışabileceği yönünde bir değerlendirme yapılır.

Arabanız belli bir modelin altındaysa kaza riski yüksek demektir bu tarz kişiler daha yüksek prim ödemek zorunda kalır. İndirim olacak alabileceğiniz en önemli durum hasarsızlık indirimidir. Bir yıl içerisinde kaza yapmazsanız diğer yıl hasarsızlık indiriminden yararlanabilirsiniz.

Trafik sigortası fiyatları Ankara

Araç Sigorta Fiyatlarını Etkileyen Noktalar

  • Aracınızın plakası sigorta fiyatları konusunda önemli bir etkendir. Özellikle büyük şehirde yaşıyorsanız trafik kazası riski yüksek olduğundan dolayı sigorta fiyatınız da yüksek olacaktır.
  • Aracınızın modeli önemlidir. Eğer ki eski model bir araca sahipseniz farklı, yeni model bir araç sahibi için farklı fiyat verilir.
  • Araç sahibinin daha önceki hasar durumu önemlidir. Çok fazla kazası olanla, hiç kazası olmayan birisi aynı ücreti ödemez.
  • Aracınız önemlidir. Ticari bir aracınız varsa farklı hususi bir aracınız varsa farklı ödeme yaparsınız.
  • Aracın sahibinin yaşı önemlidir. Genç ve yaşlı bir sürücüye daha fazla çıkabilir. Uzun yıllar boyunca trafikte sorunsuz araç kullanan kişiler için sigorta fiyatı daha düşük çıkacaktır.
17 Mart 2020
547 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al