Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Artık pek çok şeyi oturduğumuz yerden birkaç tuşa basarak yapabiliyoruz ve bu aslında insanoğlunun hep hayaliydi.  Günün birinde bazı şeyleri yapabilmek için uzun kuyruklara girmemek ve istediğini oturarak yapabilmek insanı mutlu edecekti. Teknolojinin gelişmiş olması da bize bir anlamda bu imkanı sağlamış oldu. Artık oturduğumuz yerden istediğimiz zaman internete girip istediğimiz işlemi yapabiliyoruz. Buna aracımız için yemiş olduğumuz trafik cezaları da dahil. Eskiden mantık şu şekilde işliyordu, para ödemek için bile kuyruğa giriyordunuz. Neyse ki internet bu durumun önüne geçmiş bulunuyor. Teknolojiden bahsetmişken sözü daha fazla uzatmadan asıl konumuz olan trafik cezası sorgulama nasıl yapılır bu konu hakkında detaylı bilgiler sunalım.

 Polisin ya da radara düşme neticesinde kesilmiş olan bir cezayı internet üzerinden ödemek artık size çok büyük kolaylık sağlıyor. Çünkü bu ödemeyi yapabilmek için uzun kuyruklara girmek ve işinizi gücünüzü bırakmak zorunda değilsiniz. Bilindiği gibi trafikte seyir halinde giderken bir sürücü olarak sizin uymanız gereken bir takım kurallar vardır. eğer ki siz bu kurallara uymazsanız bu durumda maddi cezalarla karşılaşırsınız. Cezalara genel olarak baktığımız zaman bazılarının çok ağır bazılarının da hafifletilmiş olduğu bilinir bunun içinde trafik kurallarına uymazsanız size ceza kesilmesi gibi bir durumla karşı karşıya kalırsınız.

Trafik cezasını yeme nedeniniz farklı olabilir fakat bunları cezanın kesilmesinden yani size ulaşan belge ile birlikte 15 gün içerisinde ödemeniz gerekiyor. bu sayede % 20 oranında bir ceza indirimi kazanmış olursunuz. Mesela bunu şöyle bir örnekle belirtebiliriz. aracınızla 90 km hızla gidiyorsunuz ve gitmeniz gereken yol 82’yi geçmemenizi gerektiriyor. Bu durumda size 488 TL hız cezası kesilir ve siz bu cezayı size tebliğ ediliş tarihinden itibaren 15 gün içinde öderseniz 360 TL ödeme yaparsınız bu da size yaklaşık olarak 128 TL’lik bir indirim demek olacaktır.

Trafik Cezası Sorgulama

https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-arac-plakasina-yazilan-ceza-sorgulama

Trafik cezası sorgulama işlemi e-devlet üzerinden yapılabilir. Veya Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitesinden size kesilen cezayı öğrenebilirsiniz. Eğer ki siz interneti kullanmayı bilmiyor ve ben bundan anlamıyorum diyorsanız o zaman vergi dairelerine gidip öğrenebilirsiniz. ancak bu pratik olmayan bir yöntemdir.

02 Mart 2019
497 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al