Lastik Performansını Artırma Yolları

Lastik Performansını Artırma Yolları

Otomobiller için gaz ve fren neyse lastiklerde o kadar önemli ve hatta çok daha fazlası olabilir. Bozuk ve özelliğini kaybetmiş bir lastik size iyi gibi görünse de yola tutuşu zorlaştıracağından dolayı her zaman bir tehdit ve tehlikeye neden olabilir. Lastik performansının artırılmasını sağlayan ise bir takım yöntemler vardır. Aşağıda bu yöntemlere kısaca değinilmiştir.

Hava Basıncı                                                              

Aracınızdaki lastiklerin basınçları aynı olmaması halinde ileride yaşanacak olan bir takım sorunları beraberinde getirecektir. Lastiklerinizin basınçları mutlaka dört teker içinde aynı olmak zorundadır. Lastiklerinizdeki düzensiz hava basınçları aynı zamanda lastiğinde erken aşınmasına ve özelliğini kaybetmesine neden olacak ve bunun içinde kullanım ömründen çok daha kısa sürede değiştirmek zorunda kalacaksınız. Aracınızın lastik basınçlarını mutlaka tekerler soğukken yapmalısınız. Çünkü bu sayede tam oranı verecektir.

Rot Ayarı

Otomobilinizde meydana gelen mekanik aksamlar ve süspansiyon sisteminden kaynaklanan durumlar aracınızın düz bir çizgide gitmesini engelleyecektir.  Bu nedenle düzenli olarak aracın ön takımı incelenmeli ve eğer ki bozukluk varsa mutlaka giderilmelidir. Bunun için rot ayarı doğru bir şekilde yapılmalı ve bozuksa hemen duruma müdahale edilmelidir. Müdahale edilmemesi halinde ise aracınızda yüksek maliyetler ortaya çıkarabilir.

Balans Ayarı

Lastiklerin performansını etkileyecek olan bir diğer faktörde balans ayarıdır. Aracınızın lastik balans ayarının sağlıklı bir şekilde yapılması gerekir ve bir takım olumsuzluklar konforsuz hissetmenize neden olacaktır. 

Yer Değiştirme

Lastikler aynı yerde takılı olduğu zaman tek bir bölgeden aşınmaya başlayacak ve dolayısıyla ömürleri de kısa olacaktır. Lastiklerdeki tek yönlü bu aşınmaları ise arada bir lastiklerin yerlerini değiştirerek yapabilirsiniz. Özellikle de periyodik bakım zamanlarında bu işi yapmanız tavsiye edilir. Bu sayede aracın lastik ömrünü de uzatmış olursunuz.

Diş Derinliği

Lastiğin performansını etkileyen faktörlerden biri de dişlerin derinliğidir. Diş derinliği kışın olduğu kadar yazın da önemlidir. Dişleri derin olan lastikler daha hızlı aşınacağından dolayı kullanılmayacak hale gelebilir ve bu durumda güvensiz bir sürüşü beraberinde getirecektir. Canınızın ve malınızın güvenliği için lütfen diş derinliği bitmiş olan araçlarla yola çıkmayın. Aksi takdirde nelerle karşılaşabileceğinizi kendiniz bile kestiremezsiniz.

06 Ekim 2019
500 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al