Kaza Riskini Artıran Sürüş Teknikleri

Kaza Riskini Artıran Sürüş Teknikleri

Yoldan ya da araçlardan bazen de kendi hatalarımız yüzünden kazalarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu makalemizde Hksigorta olarak siz değerli takipçilerimiz için kaza riskini artıran sürüş teknikleri hakkında bilgiler verelim istedik. Eğer aşağıda bahsedeceğimiz alışkanlıklarınız mevcutsa o zaman sizinde kazalarla karşı karşıya kalmamanız için hiçbir neden yoktur.

Hızlı Araç Kullanmak

Bazıları çok iyi şoför olduklarını iddia ederek sürekli hızlı araç kullanmaya çalışırlar. Hızın bir tutku olduğunu unutmamak gerekiyor. Bunun için içinizden gelen bu heyecanı bastırmanız şart. Bugüne kadar aşırı hız nedeniyle bir kazayla karşı karşıya kalmamış olmanız bundan sonra da kalmayacağınız anlamına gelmeyecektir. Unutmayın ki aşırı hız kaza ihtimalini her zaman artırmıştır.

Alkollüyken Araç Kullanımı

Alkolün zararları yalnızca insanın sağlığına değildir. Eğer aracınızı alkollü olarak kullanırsanız kaza yapmamanızın da hiçbir bahanesi yoktur. Alkol insanın reflekslerini ve görüş mesafesini düşürecektir. Bilinç kaybı ve hassasiyetin ortadan kaybolacağını düşünürseniz alkollü birinin sağlıklı düşünmesi bile mümkün değildir. Bunun için alkollüyken araç kullanmak her zaman kaza ihtimalini doğurur.

Yavaş Araç Kullanmak

Yukarıda hızlı araç kullanmanın kaza nedeni olacağını söyledik ancak yavaş araç kullanmakta bir kaza nedeni olabilir. Bunun için trafikte belirlenmiş bir takım hız limitleri vardır. Bu limitleri aşmamak ve çok aşağı düşmemek kaydıyla aracınızı sürmeniz gerekiyor. Yavaş araç kullanmak belki size kaza yaptırmayacak ancak karşınızdaki, arkanızdaki ya da yanınızdakine kaza nedeni olabilecektir. Türkiye’de özellikle yavaş ve sol şeridi kullanan çok sayıda sürücünün olduğunu da biliyoruz. 

Telefonla Konuşmak

Akıllı cihazlar hayatımızda girdikten sonra sürekli olarak bunlarla ilgilenmeye başladık ve bunlarla ilgilenmek içinde sınır tanımıyoruz. Evde, işte, okulda hatta araç kullanırken telefonla konuşuyoruz, mesajlaşıyoruz, mesajlarımıza bakıyoruz ya da hiçbir şey yapamadık resim çekiyoruz. Ancak telefonun sizin dikkatinizi dağıttığını kesinlikle unutmamanız gerekiyor.

Sinyal Vermemek Otomobil sürerken karşınızdakini ya da arkanızdakini uyarmak için hareketlerinizi sinyallerle yönlendirmeniz gerekiyor. Ancak ne yazık ki sinyaller konusunda gerekli hassasiyeti göstermiyoruz. Hatta hatalı sinyal verdiğimiz de oluyor. Tüm bunların önüne geçmek için sinyal vermemek gibi bir alışkanlığınız varsa kesinlikle ondan uzaklaşmalısınız.

15 Nisan 2019
487 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al