Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL

Trafik Cezası Olan Araç Muayeneden Geçer mi?

Trafik Cezası Olan Araç Muayeneden Geçer mi?

Sürücüler belli periyotlarla araçlarını muayene istasyonlarına götürerek kontrollerini yaptırmaları ve eksik bir durum olması halinde bunun giderilmesini sağlayarak trafiğe çıkabilir ruhsatlarını almaları gerekir. Otomobilini muayeneye götüren sürücülerin ise gitmeden önce yapmaları zorunlu olan bir takım hazırlıklar vardır. Örneğin aracınızın vergi borcu olmaması gerekiyor, aracınızın üzerine trafik cezasının olmaması gerekiyor.

Eskiden bu tür işlemler muayene sırasında sistemin yetersiz olmasından kaynaklı olarak çok dikkate alınmıyor ve istenmiyordu ancak günümüzde sistem otomatik olarak algıladığından dolayı trafik cezası olan bir aracın muayeneden geçmesi mümkün olmuyor. Ancak borcun ödenmesi sonrasında muayeneye alınabiliyor. Genelde bu tür işlemler öncesinde uyarı olarak istasyona gelmeden bir gün önce kontrol edilmesi öneriliyor lakin sürücüler yoğunluktan bakmaya biliyorlar ve istasyonda böyle bir durumun ortaya çıkması halinde tahsilat oradan direk olarak yapılıyor ya da internet bankacılığı kullanılarak ödeme gerçekleştirilip sisteme düşmesi sağlanıyor.

TÜVTÜRK şu anda muayene sırasında istenilen şeyleri talep konusunda oldukça ısrarlı ve sürücülerin gözünün yaşına bile bakmıyor. Farlardan, frenlere kadar pek çok noktaya bakılırken aracın üzerinde bir cezasının olup olmadığının kontrol edilmemesi de bir eksiklik olarak değerlendirilir. Aslına bakarsanız şunu söyleyebiliriz ki otomobil dünyası içerisinde bu şekilde bir düzenin getirilmiş olması sürücü ve alım satımlar konusunda oldukça olumlu bir hareket. Sonuçta bir aracın muayeneden geçiyor olması demek bu araçla ilgili hiçbir sorun yok demektir. Muayene sonrasında aynı aracın satılacağını düşünürseniz burada alıcının da içi daha rahat olabiliyor.

Ceza konusunda pek çok yaptırım mevcut mesela  HGS, OGS , radar cezası, park cezası, kırmızı ışık ihlali, araç haczi, ruhsata kayıt edilmeyen modifikasyonlar gibi sayılabilir.

Trafik Cezası Olan Araç İle Trafiğe Çıkmanın Yaptırımı Var mı?

Aracın üzerine herhangi bir ceza olması trafiğe çıkmasına engel değildir. Ancak cezalar 15 gün içerisinde ödenirse bu durumda % 25 oranında bir indirim hakkı kazanılmış olacaktır. Rutin polis kontrolünde aracın bağlanacağı cezalar ise şu şekildedir. Muayene tarihinin geçmesi, aracın sigortasının olmaması, araç üzerinde haciz bulunmasıdır.

HKsigorta olarak sürücülerimize cezaları konusunda mutlaka dikkatli olunması gerektiği hususunda uyarıyoruz.

21 Ekim 2019
523 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM

 1. Hürdoğan TOMBAK dedi ki:

  Cezası veya vergi ve benzer borcu olup da ödeyemeyen ya da ödemeyen araç sahiplerinin muayenesinin yapılmaması bence yasal değildir, borçların şahsiliği prensibine de aykırıdır.
  Borcu olan kişi, muayene hizmetinden faydalandırılmayarak, muayene olmama cezası ile de karşı karşıya bırakılıyor (Ayrıca muayene yaptıramadığı için, kendi özgür iradesi dışında, temerrüte düşürülmekte). Cezasına ödeyemeyene, belki cezasız ödeyerek yararlanacağı hizmet, cezası nedeniyle parasıyla bile sunulmayarak borçlu araç sahibi yeniden borcu nedeniyle bir borç altına daha sokuluyor. Kambur üstüne kambur, ceza üstüne ceza.
  Cezası olup da ödemeyen kişinin muayene hakkı elinden alınamaz. Cezası varsa var, cezası olana da olmayana da aynı hizmeti vermek yasal bir sorumluluk ve zorunluluk olmalıdır. Ödeme zorluğu çeken ve borcunu ödeyemeyen vatandaşı ikinci sınıf vatandaş gibi hizmetten mahrum bırakamaz. Borç kişinin şahsi borcudur, yasal yollardan tahsil cihetine gider tahsil etme yollarına başvurursun ama sunulacak hizmet bir yaptırım gibi kullanılamaz… Borcu olan olmayan herkes yasalar karşısında eşittir. Bu uygulama eşitlik ilkesine aykırıdır. Değiştirilmeli, bu nedenle mağdur olanların mağduriyetleri karşılanmalıdır…

  1. admin dedi ki:

   Merhaba,
   Bu konu hakkında çeşitli yorumlarda bulunabiliriz. Maalesef yasaların söylediğine uymak zorundayız.
   Yasa da devlete, aracıyla alakalı borcu olan (mtv veya trafik cezası), muayene yaptıramaz diyor.

 2. Sürücü dedi ki:

  Ne kadar adil olmayan bir durum adam zaten borcu var diye muayene yaptıramıyor yoksa neden adam her polis i gördüğünde kalbi güm güm atsın yaptırır muayenesini yoluna bakar mesala ben iki tane radar ceza sı var ödeme yapamadım şimdi 1500 km yolu muayene olmadan korkarak geldim neden çünkü radar borcu var muayene yaptıramıyor um tamam MTV borcu olan ödesin ama trafik cezası neden zorunlu arkadaş haklı zor durumda bırakmak mağdur etmek te nedir zaten muayene durumunda yeteri kadar soygun var bide adamı borcu harcı ile karşı karşıya bırakıp sen muayene yi yaptırma yola git ceza ye bir iki defa sonra borcun çoğalsın hiç yaptırma yaptırama devlet e gebe ol hep türlü diyorsunuz bu hak değildir hukuk değildir

  1. admin dedi ki:

   Merhaba,
   Haklısınız, ancak yasalar bu şekilde. Aracın durumunun borcuyla alakalı olmaması lazım. Sonuçta muayenenin mantığı aracın trafikte tehlike arz etmemesi için kontrol edilmesidir.
   Sonuç olarak bir aracın vergi ya da trafik cezasının olması trafikte tehlike arz etmez 🙂
   Komik ama maalesef durum bu.

 3. Bura K dedi ki:

  Trafik cezasını yapılandırıp taksitlendirirsek muayene mümkün olabilirmi ?

  1. admin dedi ki:

   Merhaba,
   Şu anda bir vergi affı olmadığı için yapılandırma ya da taksitlendirme yapılamıyor. Vergi affı olduğunu kabul edersek; taksitlendirme yapılabilirse ve ilk taksit ödenirse muayene yapılabilir.

 4. ekrem dedi ki:

  merhaba. üzerime 2 arac var digerinden ceza yedim peki bir diğerini muayene ettire bilirmiyim teşekurler..

  1. admin dedi ki:

   Merhaba,

   Diğer aracınızın borcu yoksa gidebilirsiniz. İki araç birbirinden bağımsızdır.
   Zamanında bir kanun var ve 2 bin tl üzerinde ise toplam borcunuz, o zaman tüm araçlar etkileniyordu bu durumdan. Şirketler için çıkarılmış bir kanundu.
   Şahıslarda bildiğimiz kadarıyla geçerli değil bu durum. Öncelikle muayeneden randevu olmaya çalışın ve randevuyu verirse sıkıntı yok demektir.
   Herhangi bir borç uyarısı verirse zaten ödeme yapmadan randevu aldırmaz.

 5. cemal cem sever dedi ki:

  Merhaba, 22 eylülde aracım yanlış park etmemden dolayı çekildi. E devlette ceza gözüküyor ancak bana tebliğ edilen bir ceza henüz yok. 13 ekimde muayeneye giricem. Herhangi bir problem yaşar mıyım?

  1. admin dedi ki:

   Muayene randevusu almak istediğinizde zaten karşınıza çıkar ya da çıkmaz.

 6. Abdullah birlik dedi ki:

  Benim cezalarim var da bi kısmı ehliyete yazili birazida araca arac plakasina yazilanlari odesem kendi ehkiyetime yazilan cezayi odemessem girebilirmiyim

  1. admin dedi ki:

   Merhaba,
   Adınıza yazılanları ödemeden muayene işlemi yapılabilir.
   Araç adına olan tüm borçları ödemeniz yeterli olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al