Tüm Sigorta Teklifleri
En uygun sigorta teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz. +90 312 221 00 11
TEKLİF AL
Kaza Raporu Nedir?

Trafikte kullanılan otomobillerin sayısı fazlalaştıkça risklerde giderek artar. Bunun için büyük şehirlerle küçük şehirler arasında özellikle trafik ve kasko fiyatları farklılık gösterir. Sürekli değişen kanunların insanların konforunu artırmak için düzenlendiğini biliyoruz. Yani bir sure boyunca devam eden kaza tespit tutanağı uygulamasında trafiğin yoğun bir şekilde kilitleniyor olması yeni bir düzenlemeyi zorunlu hale getirmiş ve sürücüler olası bir kaza durumunda polis çağırmadan kendi başlarına anlaşabiliyorlar. Bu yasal olarak düzenlenmiş olan bir hak ve eskiye göre çok daha olumlu bir uygulama denilebilir. Kaza beklenmedik bir şekilde geldiğinden dolayı bir araç sürücüsünün hiçbir zaman istemeyeceği konudur ancak her ne kadar korunuyor olsa da kaçınılmaz olduğundan dolayı öncesini düşündüğünüz gibi sonrasını da düşünmelisiniz. Bunun için sigorta şirketlerinin yol yardım hizmetlerinden destek alınabilir. Hatta bazı sigorta firmaları bu konuyu hediye niyetine müşterilerine sunmaktadır.

Kaza sonrasında alınacak önlemlerden birisi de yol yardımı desteğidir. Yol yardımı hediyenin yanı sıra paket halinde sunulan bir hizmettir. Başlığımızdaki kaza raporu nedir? Sorusunun açıklamasını yaparak devam edelim.

Kaza raporu: Eskiden kaza tespit tutanağı şeklinde bilinen düzenlemedir. Yani eskiden bu tutanak polis tarafından tutuluyorken bugün sürücüler kendi aralarında kaza raporu tutarak anlaşmalarını sağlıyorlar.

Kaza Raporu

Halk arasında bilinen adıyla kaza tespit tutanağının amacı sürücülerin kaza sırasında ne konumda olduğunu gösteren resimli ya da çizilmiş olan belgedir. Bu belge olmadan kaza yapan bir sürücü kazayı resmiyete taşıyamaz. Bunun için kaza sonrasında mutlaka tutanağın yani kaza raporunun tutulması gerekir. Özellikle maddi bir hasar gelişmişse bu rapor sayesinde işiniz çok daha kısa surede tamamlanacak ve sizde işlerinizi ertelemek durumunda kalmayacaksınız.

Burada ince bir farktan söz etmenin de doğru olduğunu düşünüyorum. Polis çağırmak eskidendi dedik ancak kaza ölümlü ya da yaralanmalı olarak sonuçlanmışsa bu durumda polis çağırmak zorunludur. Bunun yanı sıra sürücüler kendi aralarında herhangi bir anlaşmaya varmazlarsa yine polis çağırarak sorunun çözümünü sağlayabilirler.

Toparlayacak olursak kaza raporu eski adıyla kaza tespit tutanağı sürücülerin güvenli araç sürüşünü sağlayabilmek ve yasal haklarının altının çizilmesi amacıyla hazırlanması zorunlu olan belgedir.

26 Ocak 2020
100 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al