Araba Satarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Araba Satarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Arabanızı satmayı düşünüyorsanız bunu iki şekilde yapabilme imkanınız var. Bunlardan ilki aracınızı bir galeriye götürerek galericinin size sunduğu fiyat doğrultusunda aracınızı satmak bu yöntem bir araç alıp satarken en kolay yoldur. Ancak galeriden aldığınız aracın fiyatı ister istemez piyasa koşullarında daha yüksek olacaktır. Eğer ki aracı aldığınız ya da sattığınız galeri tanıdığınız ise bu durumda biraz daha karlı olabilirsiniz. Bu yöntem genellikle acil olarak aracını satmak isteyenlerin başvurduğu seçenektir. Eğer ki vaktiniz çok ve kendi aracımı kendim satabilirim diyorsanız o zaman da bunun size zaman kaybettireceğinizi bilerek hareket etmelisiniz. Bir aracı satmak bazen düşündüğünüzden çok kısa sürede olabilir. Bunun için de önemli olan aracı satarken değil alırken ucuza almak gerekir. Çabuk satabileceğiniz araçlar aldığınız zaman bu galeriye satmaktan daha karlı bir yöntemdir. Ancak bazı araçlar vardır ki o tip araçlar satarken sizi çok fazla uğraştırabilir. Sürekli ilan vermekle uğraşırsınız ya da fiyat soranlarla baş etmek durumunda kalırsınız. Buradaki tüm amaç ise sizin satacağınız araç sizin birikiminiz olduğu için en yüksek fiyata satabilmektir.

Aracınızı satmadan önce bir piyasa analizi yapmanız gerekiyor. Çünkü aynı model ve kilometredeki araçların fiyatları birbirinin aynıdır. Fiyatları değiştiren şey ise aracın genel durumudur. Eğer aracınız hatasız ise bu durumda daha yüksek fiyata satabileceğiniz gibi daha kolay alıcı bulabilirsiniz. Eğer aracınızın kilometresi yüksek ise o zaman beklediğiniz fiyatında altında satabilmek gibi bir durumunuz söz konusu olacaktır. Bunun için piyasa analizi yapmak sizin açınızdan faydalı olacaktır.

Aracı Satışa Çıkarmak

Aracınızı satışa çıkarmadan önce genel durumunu gözden geçirin aracın kasası ne kadar düzgün olursa müşterisi de o kadar çok olacaktır. Bir araç alacak kişi aracın teknik aksam ve donanımına bakmadan önce görsel estetiğine bakar. Ancak bu demek değildir ki aracın dışı güzel içi nasıl olursa olsun. En az dışı kadar hatta içinin daha da güzel olması gerekir. İnsanlar bir aracın dış görünüşünün ardından iç görünüşüne bakarlar. Bunun içinde aracınızda iç ve dış temizlik önemlidir diyebiliriz.

Satıcılar genelde aracı satmadan önce motoru yıkatırlar. Çünkü bu sayede motorunda sağlam olduğu ispat edilmeye çalışılır. Ancak aracın motorunu yıkatmaktansa yağına suyuna bakmanız daha doğru olacaktır.

23 Şubat 2019
564 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al