Tenisçi Dirseği Nedir?

Tenisçi Dirseği Nedir?

Tenisçi dirseği, bileğin ve kolun tekrarlayan hareketleriyle dirseğinizdeki tendonlara aşırı yüklendiğinde ortaya çıkan ağrılı bir durumdur.

İsmine rağmen, tenisçi dirseği hastalığı geliştiren tek kişi sporcular değildir. İşleri, ressam, marangoz ve kasap gibi olan sektörlerde çalışan kişilerde meydana gelebilir. Tenisçi dirseğinin ağrısı, öncelikle ön kol kaslarınızın tendonlarının dirseğinizin dış tarafındaki kemikli bir çıkıntıya bağlandığı yerde meydana gelir. Ağrı ön kolunuza ve bileğinize de yayılabilir. Dinlenme ve reçetesiz satılan ağrı kesiciler genellikle tenisçi dirseğini rahatlatmaya yardımcı olur. Konservatif tedaviler yardımcı olmazsa veya semptomlar engel oluyorsa, doktor ameliyat önerebilir.

Tenisçi Dirseği Semptomları

Tenisçi dirseğiyle ilişkili ağrı, dirseğinizin dışından ön kolunuza ve bileğinize yayılabilir. Ağrı ve halsizlik şunları yapmayı zorlaştırabilir:

  • El sıkışma ve bir nesneyi tutma.
  • Kapı kolunu çevirmede zorluk,

Dinlenme, buz ve reçetesiz satılan ağrı kesiciler gibi kişisel bakım adımları dirsek ağrınızı ve hassasiyetinizi hafifletmiyorsa doktorunuzla konuşun.

Tenisçi Dirseği Nedenleri

Tenisçi dirseği aşırı kullanım ve kas gerginliği yaralanmasıdır. Nedeni, elinizi ve bileğinizi düzleştirmek ve kaldırmak için kullandığınız ön kol kaslarının tekrar tekrar kasılmasıdır. Dokuya tekrarlanan hareketler ve stres, önkol kaslarını dirseğinizin dışındaki kemik çıkıntısına bağlayan tendonlarda bir dizi küçük yırtıkla sonuçlanabilir.

Adından da anlaşılacağı gibi, tenis oynamak özellikle backhand vuruşunun kötü teknikle tekrar tekrar kullanılması, tenisçi dirseğinin olası bir nedenidir. Bununla birlikte, diğer birçok yaygın kol hareketleri tenisçi dirseğine neden olabilir, bunlar:

  • Sıhhi tesisat araçlarını kullanma
  • Boyama
  • Sürüş vidaları
  • Pişirme malzemelerini, özellikle etleri kesmek
  • Tekrarlayan bilgisayar faresi kullanımı

Tenisçi dirseği riskinizi artırabilecek faktörler şunları içerir:

Tenisçi dirseği her yaştan insanı etkilerken, en çok 30 ila 50 yaş arasındaki yetişkinlerde görülür.

Bilek ve kolun tekrarlayan hareketlerini içeren işleri olan kişilerin tenisçi dirseği geliştirme olasılığı daha yüksektir. Örnekler arasında tesisatçılar, ressamlar, marangozlar, kasaplar ve aşçılar bulunur.

Raket sporlarına katılmak, özellikle kötü vuruş tekniğini kullanırsanız, tenisçi dirseği riskinizi artırır.

Hksigorta.com’dan alacağınız Ankara Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile geleceğinizi güvence altına alabilirsiniz. HK Güvence olarak sizin için en uygun sigorta teklifini hemen hazırlayıp sunabiliriz.

25 Mayıs 2021
194 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
Call Now ButtonAra ve Teklif Al