Araç Boyanırken Yapılan Boya Kürleme Nedir?

Araç Boyanırken Yapılan Boya Kürleme Nedir?

Bu yazımızda, aracınızın boyasını yaptırırken önemli bir adım olan boyayı nasıl düzgün bir şekilde uygulamanız gerektiğini anlatacağız. Aracınızın boyası tam olarak kürlenmemiş ise, su, kir ve hatta güçlü hava akımları boyanın kalitesini düşürecek ve beklediğiniz o mükemmel parlak, ışıltılı bitişi elde edemeyeceksiniz.

Boya Kürleme Nedir?

Bir malzemeye, bir arabanın karoserine veya başka bir şeye yeni bir kat boya uygulandığında, önemli olan iki zaman çerçevesi vardır; boya kurutma ve boya kürleme.

Boya kuruması saatler sürebilir ve boyanın içindeki çözücülerin buharlaşarak boyanın ıslak bir sıvıdan kuru hissi veren bir katıya dönüştüğü süreçtir. Bununla birlikte, boya dokunduğunda kuru hissedebilse de kimyasal reaksiyon henüz bitmemiştir.

Boya kürleme, bu son kimyasal reaksiyonun gerçekleştiği zamandır. Sertleşme gerçekleştiğinde, boya kaplaması, tipik olarak geri döndürülemez olan eksiksiz bir çözüm sağlayarak temel malzeme ile tamamen birleşir.

İlginizi Çekebilir: Ankara Kasko Sigortası Fiyatları

Hava Kurutma

Hava ile kurutma, boyayı kürlemek için erişilebilir ve ucuz bir tekniktir. Bu yöntem, malzemenin ortalama sıcaklık ve nemde havaya maruz bırakılmasını içerir. Bazı durumlarda, bu teknik, bir mühendisin sıcak havayı ortama geri döndürmek için bir boyama kabini kullandığı sıcak havayla kurutmayı içerebilir. Daha yüksek bir sıcaklığın, boyanın daha hızlı sertleşmesini sağlayan bir katalizör görevi görerek süreci hızlandırdığı kanıtlanmıştır.

Hava ile kurutma, hem enerji, hem de çevreyi etkileyerek çok fazla güç tüketebilir. Hava ve ısı kalitesi, nem ve sınır tabakaları gibi dış faktörler, sürecin verimliliğini ve genel kalitesini etkileyebilir. Bunun gibi hava ile kurutma yöntemlerinin tamamlanması saatler sürebilir ve bu yapılırken aracın temiz ve kuru koşullarda tutulması gerekir.

Kızılötesi Kurutma

Infratech teknolojisi belki de boya kürleme için kullanabileceğiniz en iyi yöntemlerden biridir. Bu teknik, adından da anlaşılacağı gibi, güçlü bir enerji kaynağı olarak kızılötesi radyasyonu kullanır. Kızılötesi lambalar, kavurucu sıcaklıklara ulaşabilen görünmez ışınlar yayarak onu boya kürleme için uygun bir yöntem haline getirir.

Boyayı iyileştirmenin en hızlı yollarından biri olan işin yapılması sadece birkaç dakika alabilir. Kızılötesi lambalar inanılmaz derecede etkilidir ve çok az enerji kullanır, bu da kaporta atölyeleri, garajlar ve diğer işletmelerin zamandan ve paradan tasarruf edebileceği anlamına gelir.  

06 Eylül 2020
492 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonAra ve Teklif Al